O blogu i odrobina o mnie

Naprawdę warto zaboznać się z tą częścią. Opowiadan tutaj między innymi o kilku zasadach panujących na blogu.

Witam Cię na moim [blogu]

Nazywam się Aneta Duk i od 10 lat obsługuje małe i średnie przedsiębiorstwa z zakresu szeroko pojętego wizerunku w sieci. Dużo zaobserwowałam i widzę ogromną potrzebę edukacji tego sektora. Na styku [małych firm] i agencji reklamowych czy interaktywnych, a także freelancerów jest masę nieporozumień. Można to poprawić. Wystarczy zacząć mówić wspólnym językiem. Ten blog jest po to, aby wypełnić lukę między światem przedsiębiorców, a światem agencji, freelancerów etc. Tworzyłam, współtworzyłam i koordynowałam projekty, których znaczącą częścią było: projektowanie graficzne, programowanie, seo/sem i marketing. Jest to bardzo szeroki przekrój tematów, który składa się właśnie na widoczność firmy w Internecie, ale również w świecie analogowym. W każdym z tych aspektów, przeszłam chociaż kilka razy praktyczną drogę i mam na ten temat spojerzenie i "od kuchni" i "z lotu ptaka".

O czym i dla kogo?

Rozpoczynam tworzenie tego bloga od tematów poświęconych widoczności w Internecie oraz wizerunkowi graficznemu w ogóle. Swoje przemyślenia i wnioski kieruje do wszystkich, którzy w jakimkolwiek stopniu tego potrzebują. Przeczytacie tutaj o tym jak radzić sobie samemu, jak korzystać z usług innych firm/osób i na co zwracać uwagę. Z treści, tego bloga skorzystają również osoby, które są po drugiej stronie i chcą świadczyć usługi z zakresu tematów tu omawianych. Przez ponad 10 lat pracy z firmami zaobserowowałam dosyć wyraźnie potrzeby małych przedsiębiorstw, różnych działaczy i startupów oraz korzyści i zagrożenia płynące z takiej współpracy dla obu stron.

Skąd pomysł?

Ile można każdemu z osobna tłumaczyć to samo? Postanowiłam zebrać to wszystko w jednym miejscu i przestać się powtarzać ;) Lubię automatyzować, nie lubię powtarzalnych czynności. Dodatkowo jestem człowiekiem orkiestrą. Kiedyś uznawałam to za wadę. Przeczytałam jednak w [książkach dla blogerów], że taki bloger to musi być jak "kombajn". To chyba mniej finezyjne określenie "orkiestry" ;). Pomyślałam więc, że świetnie się do tego nadaje.

Jak czytać bloga i kilka zasad

 • Ze zrozumieniem i wyrozumiałością (sic!)
  Jestem w trakcie terapii. Leczę się ze [szkodliwego perfekcjonizmu]. Dlatego ten blog będzie przechodził ewolucje i będzie dopracowywany. Będzie się to jednak działo na Twoich oczach. Gdybym miała dać upust swoim demonom, blog dopracowywałabym jeszcze ze 2 lata.
 • II osoba liczby poj., rodz. męski
  Zwracam się do Ciebie w drugiej osobie liczby pojedynczej w rodzaju męskim. Jestem kobietą, ale też jestem człowiekiem i przede wszystkim człowiekiem, a człowiek w języku polskim jest rodzaju męskiego. Jest to po prostu polska gramatyka i nie ma to nic wspólnego z równością/nierównością parytetami etc. Amerykanie nie mają tego problemu - my tak. Ja u siebie na blogu rozwiązuje ten problem odwołujacą się to nadrzędnego słowa "Człowiek". Także przeczytasz/usłyszysz tutaj np.: "Widziałam jak zrobiłeś (człowieku - mężczyzno lub kobieto) wielkie oczy gdy to przeczytałeś (człowieku - mężczyzno lub kobieto)". Żeby uprzedzić wasze uwagi dlaczego zatem napisałam "Widziałam", a nie "Widziałem" bo ja jestem jedna rodzaju rzeńskiego po tej stronie, a po drugiej stronie jesteście wy ludzie, a czytacie mnie pojedynczo jako człowiek - "kobieta lub mężczyzna".
 • Kategorie
  Blog podzielony jest na kilka podstawowych kategorii w menu możesz pomiędzy nimi nawigować. Wpisy są ułożone jak w pamiętniku chronologiczne od najnowszego na górze. Być może kiedyś zostaną zestawione w jakieś serie.
 • Tezaurus
  Jeżeli jakaś [fraza] znajduje się w nawiasie kwadratowym [tak jak ta] to możesz w to kliknąć i przeczytać w tezaurusie co to oznacza. Warto zapoznać się z definicją nawet jeżeli wydaje Ci się, że wiesz o co chodzi.
 • Czystość języka
  Na tym blogu będą makaronizmy. Głównie angielskie. Taka branża, szkoda silić się na tłumaczenie czegoś co dawno się przyjeło z angielskiego. Tłumaczenia polskie po prostu nie brzmią lub nie odzwierciedlają sedna. W słowniku zawsze znajdziesz obszerne wyjaśnienie o co chodzi.
 • Obiektywizm nie istnieje
  Choć czasami przeczytasz sformuowanie "Obiektywnie rzecz ujmując", a opisywane tematy będą poparte szeregiem praktycznych doświadczeń to w dlaszym ciągu ten blog jest moim subiektywm spojrzeniem na temat. Świat nie jest obiektywny, nawet jeżeli ktoś wam to wmawia to tak nie jest.
 • Korektorów i purystów językowych zapraszam na maila
  Jeżeli znajdziesz błąd ortograficzny, literówkę, błąd stylistyczny etc. będę wdzięczna za info na maila, podziękuje i poprawię. Komentarze zostaw do merytorycznej dyskusji. To nie jest blog o poprawności językowej. Z całego serca ją szanuje i staram się dążyć do maksymalnej poprawności, ale język jest tutaj narzędziem do komunikacji, a nie gwoździem programu.

Trochę więcej o mnie

Tego czytać nie musisz, ale skoro już jesteś tak bardzo ciekawy...

Jeśli lubisz dużo czytać poniżej trochę więcej informacji o mnie

Co lubię

Uwielbiam grafikę wszelką, choć praktykuje tą tzw. "Komputerową". Nie lubię jej w ten sposób nazywać, ponieważ "grafik komputerowy" kojarzy mi się pejoratywnie. W sensie źle ;). Jeśli interesuje Cię dlaczego - wejdź do mojego słownika i odszukaj frazę [grafik komputerowy] (lub po prostu kliknij). Przeczytasz tam nie wikipediową definicję tego zawodu, czyli nie co mówi teoria, a co praktyka. Uwielbiam też dużo innych rzeczy, można rzec, że jestem człowiekiem orkiestrą lub jak to lubią mówić o sobie blogerzy "człowiekiem kombajnem". A więc po kolei:

 • Programowanie
  z ogromnej miłości do upraszczania i automatyzowanie wszelkich procesów lubię programować. Dlatego tworze swoje aplikacje sieciowe m.in. do zarządzania stronami internetowymi. Na potrzeby tego bloga też taką aplikację napisałam, która będzie wraz ze wzrostem moich potrzeb rozwijana . Tak ten blog nie jest obsługiwany (jak większość profesjonalnych blogów :])) przez Wordpressa.
 • Fotografia
  Fascynuje mnie robienie zdjęć - Jednak pozostało to tylko w sferze mojego hobby ponieważ doba ma 24h i pewnego dnia zdecydowałam się wycinać różne działalności i pozostawić tylko te najważniejsze. Jednak tak czy inaczej sporo fotografuje. Pochłonęłam sporo kursów i książek w tym temacie.
 • Reklama/Marketing
  Nie jest to temat, który kiedykolwiek chciałam monetyzować poprzez sprzedaż usług. Był on jednak mi dosyć bliski. Z marketingiem zetknęłam się mocno podczas działalności studenckiej. Oraz później obsługując klientów z zakresu szeroko pojętej identyfikacji wizualnej, a także programowania. To wszystko jednak musi ze sobą grać. W końcu strona internetowa jest materiałem reklamowym, musi wpisywać się w strategię marketingową.
 • SEO i Pozycjonowanie.
  To jest ciekawy temat bo z jednej strony mnie to interesuje jednak nie lubię procederu tzw. "Pozycjonowania". Szerzej o tym opowiem w różnych wpisach na blogu.
 • Czytanie książek/Słuchanie podcastów/Kursy
  Lubię się uczyć. Nie mylić z zainteresowaniem typu ["Książka,film,muzyka"] często wpisywane w CV .

Czego nie lubię

No trochę tego jest, ale w życiu trzeba skupiać się na rzeczach pozytywnych, dlatego przemilczę ten temat.

Czym się zajmuje

Czym się zajmowałam do tej pory to mniej więcej opisałam we wstępnym tekście. Ten Blog ma jednak być takim moim punktem zwrotnym. Ma pogodzić moją chęć "zbawienia świata" i pomagania na starcie biznesu w kwestiach graficzno - informatycznych i niechęć do powtarzalnych czynności. Dlatego od teraz zajmuje się:

 • Tworzeniem bloga, na który będą składały się pomoce graficzno-tesktowe, audio I video. Tutaj dam upust moim szerokim zainteresowaniom.
 • Projektowanie graficzne. Głównie ilustracje i branding.
 • Rozwijanie mojego CMS-a, na którym stoi blog.