komunikacja wizualna
blog

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji  tutaj

Zawód projektant hity 2019

Moje hity mijającego roku. Czyli branżowe podsumowanie roku 2019.

Aneta Duk Zawód projektant
Zawód projektant hity 2019

Książka, event, podcast. Moje trzy subiektywne hity roku 2019. W tym krótkim podsumowaniu chciałabym wyróżnić hity roku 2019, które w znaczącym stopniu wpłynęły na mnie (rozwój, edukację) w aspekcie zawodowym, czyli jako projektanta graficznego. 

Książka

Prawo autorskie dla projektantów
Wydawnictwo OD.NOWA
Pozycja opracowana przez prawników z kancelarii SO IN LAW.

Pełna recenzja książki wkrótce. W tym artykule chciałam jedynie wskazać dlaczego ta pozycja jest tak ważna. Sam tytuł wskazuje na tematykę skupioną wokół umów i informacji, które nas śmiertelników nie interesują, a są tylko formalnością, do której jesteśmy zmuszeni. W rzeczywistości otrzymujemy dużo więcej. Z książki dowiemy się między innymi: 

  1. Jaka jest wartość pracy projektanta i pracy twórczej.
  2. Czym różni się praca twórcza od pracy technicznej i jakie ma to przełożenie na wartości tej pracy i możliwości zarobkowe.
  3. Co jest usterką (podlegającą pod korektę), a co jest subiektywną oceną zamawiającego.
  4. Kto ponosi odpowiedzialność za błędy, które wychodzą podczas druku (protokoły odbioru itp.).
  5. Czy jeżeli projekt nie ma wad, a nie podoba się klientowi to czy ma prawo wstrzymać wynagrodzenie?
  6. Czy jeżeli klient zamawia projekt z przekazaniem autorskich praw majątkowych to czy automatycznie należą się pliki otwarte?
  7. Czy po przekazaniu autorskich praw majątkowych projektant traci całkowicie więź z utworem?
  8. Czy dopasowywanie wynagrodzenia za projekt zgodnie z potencjalnymi zyskami zamawiającego to jest poprawna praktyka czy "naciągactwo"?
  9. Wiele innych.

Ta książka powinna stać się biblią dla wszystkich projektantów i obowiązkowych kodeksem, dla osób korzystających z usług projektowych.

Po dyskusjach na grupach tematycznych widzę, że jest bardzo duży problem wśród projektantów ze znajomością podstaw pracy twórczej na rynku komercyjnym. Kluczowym problemem jest też ocena co jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego. Tego też można dowiedzieć się z opracowania SO IN LAW. Ta książka to absolutne must have.

Wydarzenie

Polish Graphic Design Talks #2

Gdy przeczytałam zakres tematyczny pierwszej edycji byłam pewna, że muszę pojechać. Niestety prywatny kalendarz pokrzyżował mi plany. Myślałam, że będę musiała czekać rok. Na szczęście okazało się, że PGD Talks to “pogaduszki branżowe” z dużą częstotliwością. Druga edycja odbyła się już siódmego grudnia (pierwsza 14 września). Jakość tej konferencji przekroczyła moje oczekiwania. Całą recenzję możecie przeczytać na moim blogu (https://anetaduk.com/b/pgd-talks-02). Genialna bo konkretna. A temat - zazwyczaj pomijany. Pieniądze, klienci, zlecenia, problemy. Trochę ta konferencję nawiązuje do mojego książkowego hitu, który był już taką kropką nad “i” w tegorocznych rozważaniach o monetyzacji pracy projektantów.

Podcast

Neuronauka, sztuka i projektowanie - dr. Małgorzata Jabłońska i Natalia Bienias
Strefa Designu SWPS

Żeby nie było tylko o pieniądzach ☺. Moje poszukiwania informacji przez większość czasu toczą się wokół genialnych projektów. Czyli od całej możliwej teorii po późniejsze świadome eksperymenty. Od dziecka interesowałam się rysunkiem, estetyką w każdym wymiarze, tym co miłe dla oka, spójne. Czuje silną potrzebę, aby to co było wokół mnie było w mojej subiektywnej ocenie estetyczne. Dodatkowo uwielbiam tworzyć. Jednak z jedną nurtem sztuki nie było mi po drodze. Bardzo ciężko było mi zrozumieć dlaczego pewne dzieła są tak mocno doceniane artystycznie, pomimo, że nie widziałam w nich nic. Mam tutaj na myśli przede wszystkim abstrakcje. Nie rozumiałam też dlaczego artysta, który ma umiejętność namalowania dzieła, które jest poza zasięgiem przeciętnego śmiertelnika wyraża siebie poprzez kreskę zbliżoną stopniem zaawansowania do 5 latka, albo nawet 3 latka. Nikt nie był w stanie mi tego wytłumaczyć. Coś tam słuchałam o emocjach, o stylu, ale cały czas nie mogłam tego uchwycić, nie czułam tego. Jestem trochę na pograniczu ścisłowca i humanisty. Być może dlatego, wyjaśnienie, które tłumaczy sztukę przez pryzmat pracy ludzkiego mózgu, przemówiło do mnie najbardziej. Pozwoliło zrozumieć i zainteresować się niesamowitą dziedziną jaką jest neuroestetyka. Myślę, że jeszcze napisze więcej na ten temat. A dzisiaj zostawiam was z tym intrygującym pojęciem.

Szczęśliwego Nowego Roku 2020

Przydatne linki

  1. Prawo autorskie dla projektantów
  2. https://www.wydawnictwo-odnowa.pl/inne/733-prawo-autorskie-dla-projektantow-9788366265691.html?gclid=EAIaIQobChMItrD-9f3f5gIVBMAYCh3LCAs4EAQYASABEgJvrPD_BwE
  3. PGD Talks
    http://talks.polishgraphicdesign.com/
  4. Podcast Strefy Designu SWPS
    https://podcasts.apple.com/us/podcast/neuronauka-sztuka-i-projektowanie-dr-malgorzata-jab%C5%82o%C5%84ska/id1460690724?i=1000440136340
  5. Webinar Strefy Designu SWPS
  6. https://www.youtube.com/watch?v=LtCeZ_955S0