Wtyczki

wtyczki, rozszerzenia

Aneta Duk
Wtyczki

Wyjaśnię słowo „wtyczki” w kontekście wszelkiego oprogramowania. Chociaż na nasze potrzeby można się ograniczyć do stron internetowych. Wtyczka z ang. „Plug-in” to programik rozszerzający możliwości większego programu, albo programu matki. Łatwo to zrozumieć na przykładzie sprzętu. Gdy podłączasz do swojego laptopa drukarkę to jego możliwości poszerzają się o wykonywanie wydruków. W tym wypadku drukarka jest „wtyczką” - rozszerzeniem możliwości.

W przypadku strony internetowej wtyczką może być np. możliwość wyświetlenia okienka z listą twoich najnowszych postów z Facebooka na Twojej stronie internetowej. To będzie wtyczka Facebooka. Jeszcze prostszą wtyczką jest np. Okienko z możliwością lajkowania Twojej strony na Facebooku.

Wtyczką może być również coś bardziej integralnego ze stroną internetową, wtedy bardziej przypomina rozszerzenie. Np. Moduł oferty do Twojej strony internetowej. Jeżeli standardowo jej nie posiadała.

Podsumowując jest to program, który zwiększa możliwości drugiego programu. Fragment kodu, który po instalacji dodaje nowe możliwości.