komunikacja wizualna
blog

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji  tutaj

Mała firma w Internecie - jak zacząć?

Pierwsze kroki w Internecie: e-maile, strony, pozycjonowanie, social media, katalogi, video...

Aneta Duk Poza tematem
Mała firma w Internecie - jak zacząć?

Internet, nawet jak Cię tam nie ma to i tak jesteś. Sam o sobie nie napiszesz. Napiszą inni. Lepiej żebyś miał nad tym kontrole, śledził co na Twój temat mówią Internety i odpowiednio reagował. A najlepiej jeżeli skorzystasz z potencjału i sam będziesz kreował swój wizerunek. Temat zostanie tak naprawdę tylko dotknięty. Na każdy z poniższych punktów powstanie osobny artykuł. Potraktuj to jako wstępne rozeznanie się w temacie.

  1. Domena i adres e-mail.
  2. Strona internetowa.
  3. Pozycjonowanie strony internetowej.
  4. Reklama płatna w wyszukiwarkach.
  5. Jak być przy mapce Google.
  6. Lista adresów e-mail (lista mailingowa) / newsletter.
  7. Media społecznościowe.
  8. Płatna reklama w mediach społecznościowych.
  9. Video i kanał firmowy.
  10. Katalogi firm.
  11. Inne formy reklamy w Internecie.

Domena i adres e-mail.

[Domena] to Twój adres strony internetowej. Celowo jednak piszę o tym przy adresie e-mail. Domena bowiem będzie Ci potrzebna do stworzenia adresu e-mail. Pierwszym błędem jaki popełniają początkujący przedsiębiorcy jest rejestrowanie firmowego maila na wp.pl lub gmail.com, interia.pl lub innych darmowych platformach. Adres e-mail wygląda wówczas następująco twojanazwa@gmail.com, a powinien wyglądać np. tak: twojanazwa@twojanazwa.pl. Twojanazwa.pl to właśnie Twoja domena. Adres pod, którym będzie Twoja strona internetowa, blog, sklep internetowy etc. Domenę powinieneś rejestrować już na etapie wymyślania nazwy firmy.

Obecnie wiele domen jest już zajętych. Szczególnie w najbardziej popularnych końcówkach *.pl i *.com. Dla Ciebie najlepszą końcówką będzie *.pl jeżeli Twój biznes jest zamknięty w granicach naszego kraju. Lub końcówka *.com jeżeli jest to biznes globalny. Najlepsze bo najbardziej znane, kojarzone i krótkie. Ułatwiają zapamiętanie adresu. Jeżeli jednak adres z Twoją wymarzoną nazwą firmy jest zajęty nie wahaj się sięgnąć po inne końcówki. Nie ma to kluczowego znaczenia dla pozycji Twojej strony w wyszukiwarce.

Podsumowanie: Zaczynasz od rejestracji domeny zanim nawet zarejestrujesz firmę pod konkretną nazwą. Potem zakładasz adres e-mail w swojej domenie firmowej.

Strona internetowa

Kolejnym ruchem powinno być „założenie” strony internetowej w Twojej domenie. To czy i ile powinna Cię kosztować strona internetowa lub blog zapraszam do artykułu: Ile kosztuje strona internetowa. Niektóre firmy zaczynają od strony firmowej na facebooku. Dlaczego uważam, że nie powinieneś na tym bazować? Facebook i wszystkie media społecznościowe ([social media]) to miejsce gdzie masz się promować i ściągać ruch do siebie. Gromadzić społeczność i zapisywać bezpośredni kontakt. Gdy media społecznościowe się zmienią - inny portal niż ten, w który inwestowałeś zdobędzie większość rynku. Gdy Twoja strona firmowa (na mediach społecznościowych) zostanie zablokowana z bliżej nieokreślonych powodów. Twój biznes nie padnie. Dalej będziesz miał dostęp do swoich odbiorców. Dlatego inwestując swój czas i pieniądze w stworzenie strony internetowej, powinieneś myśleć o tym, aby strona internetowa była naprawdę w 100% Twoja. Myślę, że zainteresuje Cię artykuł: Kiedy strona internetowa jest moja?.

Podsumowanie: Potrzebna Ci jest Twoja strona internetowa, w Twojej domenie. Miejsce gdzie będziesz ściągał ruch ze wszystkich miejsc w sieci.

Pozycjonowanie strony internetowej, SEO

Wielu przedsiębiorców jest świadomych konieczności posiadania strony internetowej. Tak naprawdę nie wiedzą dlaczego i jak wykorzystać jej potencjał. Ale większość osób obecnie rozpoczyna biznes od poszukania kogoś kto zrobi mu stronę internetową i…. pozycjonowanie. Każdy chce być wysoko w Google. Nawet jeżeli na stronie internetowej ma tylko jedno zdjęcie, adres, formularz, mapkę dojazdu i ogólną ofertę. Wybiera sobie frazę, którą on wpisuje w poszukiwaniu takich usług i chce zlecić od razu pozycjonowanie. Oczywiście efekt ma być taki, że najdalej po miesiącu ma być w pierwszej trójce. 100 fryzjerów z Wrocławia ma być w pierwszej trójce Google pod hasłem „Fryzjer Wrocław”. Czujesz absurd sytuacji? Temat pozycjonowania jest bardzo szeroki. Wysokie pozycje w Google, dobra widoczność w wyszukiwarkach, porządne SEO (Search Engine Optimaizer), będzie Ci koniecznie potrzebne. Szkoda stracić „darmowy” ruch. Główne źródło pierwszego ruchu. Pozycjonowanie natomiast nie będzie Ci potrzebne zwłaszcza na początku. Koniecznie zapoznaj się z artykułem: „Zanim zamówisz usługę pozycjonowania”.

Podsumowanie: Potrzebujesz dobrej widoczności w Google. SEO - Optymalizacji strony internetowej pod wyszukiwarki. Nie potrzebujesz natomiast tzw. "Pozycjonowania" - narazie.

Reklama płatna w wyszukiwarkach

96,31% to jest udział wyszukiwarki Google na Polskim rynku (dane na rok 2017 wg. Ranking.pl). Dlatego skupię się na programie reklamowym Google AdWords. Czyli mówiąc kolokwialnie „reklamie w Google”. Program AdWords umożliwia nie tylko umieszczenie reklamy w wyszukiwarce Google. Można również reklamować się na stronach partnerów, w tzw. „sieci wyszukiwania”. Ten temat narazie zostawię i skoncentruje się na pierwszej formie reklamy nazywaną potocznie „linkami sponsorowanymi”.

Linki sponsorowane to bardzo szybki sposób na pojawienie się wysoko w Google od pierwszych dni istnienia strony. Linki sponsorowane to po prostu tekstowe reklamy usług i produktów ulokowane nad i pod wynikami [wyszukiwania organicznego]. Reklamy wyświetlają się po wpisaniu odpowiednich fraz kluczowych. Jest to dobre miejsce na kierowanie użytkownika do stron docelowych - sprzedażowych ([Landing Page]). Ta forma promocji ma jednak wiele pułapek. Zwłaszcza dla początkującego biznesu bez dużego budżetu. Przy popularnych frazach budżet w wysokości kilku tysięcy szybko się wyczerpuje. W przeciwieństwie do pozycji organicznych twoja strona nie wyświetla się za każdym razem gdy Twój potencjalny klient wpisze w Google frazę na, którą się promujesz. Tak naprawdę nie płacisz za widoczność w wyszukiwarce tylko za liczbę przejść na Twoją stronę. Oznacza to, że opłaty są naliczane „per click”. Na to, czy Twoja reklama jest na samej górze wyników wyszukiwania i czy jest skuteczna ma wpływ wiele czynników. Stawka za kliknięcie, trafność reklamy do zapytania, klikalność reklamy i wiele innych.

Jest to jeden ze sposobów promocji, który można zastosować przy stosunkowo niskim budżecie. Jak niskim. Kiedy i w jakiej sytuacji naprawdę warto.

Podsumowanie: Jest to dobra forma reklamy, ale musi być ciągła i w zależności od branży i formy reklamy trzeba dysponować określonym budżetem.

„Jak być przy mapce Google”

Wielu przedsiębiorców zauważyło, że w wynikach wyszukiwania pojawia się „mapka”, a przy niej wyróżnione kilka stron internetowych. Najczęściej trzy. Często więc spotykam się ze stwierdzeniem: „Prosimy o wpis przy mapce Google”. To nie jest wpis przy mapce Google. To jest profil w „Google Moja Firma”. Wcześniej usługa ta występowała też pod nazwą „Miejsca Google” (z ang. Google places). Obecnie jest ona połączona z Google+. Portalem społecznościowym Google, który nie zdobył takiej popularności jak facebook (narazie i narazie się nie zanosi), ale zdecydowanie jako firma musisz tam być. Właśnie ze względu na ową „Mapkę Google”. Pamiętaj profil, wpis w Google Moja Firma jest darmowy. Jedyne za co możesz komuś zapłacić, to za uzupełnienie tego profilu (jeżeli masz pieniądze, a nie masz czasu). Pamiętaj jednak, że powinieneś zrobić ten wpis na swoim mailu i powinieneś być głównym właścicielem tego konta. Nawet jeżeli zlecasz wykonanie wpisu, należy to zrobić na Twoim firmowym adresie e-mail. Konto Google możesz założyć na każdym adresie e-mail i nie musisz mieć maila na Gmailu ;). Zapraszam Cię do artykułu i nagrania video - Jak utworzyć wpis w Google Moja Firma - czyli jak być przy mapce w Google. (Cierpliwosci ;), jestem w trakcie tworzenia tego materiału)

Podsumowanie: To jest absolutne [must have]. Zrób "wpis przy mapce", aktualizuj go i zapraszaj zadowolonych klientów do pozostawiania tam opinii.

Lista adresów e-mail (lista mailingowa) / newsletter

To jeden z ważniejszych celów istnienia Twojej strony internetowej. Powinieneś gromadzić bazę adresów e-mailowych Twoich potencjalnych klientów. Nawet jeżeli nie wiesz jak korzystać z bardziej skomplikowanego systemu, nie masz go, nie wiesz jeszcze jak się do tego zabrać, nie wiesz do czego Ci da baza. Mimo to zadbaj o podstawowy formularz, który będzie gromadził listę mailingową chociażby w pliku tekstowym lub przesyłał Ci dane kolejnego zainteresowanego na maila.  Za pomocą programu pocztowego łatwo dodasz przychodzący adres do listy kontaktów. Z listy kontaktów będziesz mógł wygenerować bazę adresów do systemu mailingowego. Możesz też założyć konto w wybranym systemie mailingowym. Każdy przeciętny system mailingowy umożliwia wygenerowanie gotowego formularza do umieszczenia na stronie internetowej. Po wygenerowaniu dodajesz kod na stronie internetowej. Gdy użytkownicy Twojej strony internetowej wpiszą swój adres e-mail do formularza na Twojej stronie, trafi on do bazy systemu mailingowego, z którego będziesz mógł rozsyłać newsletter.

Podsumowanie: Twój najbardziej bezpieczny i bezpośredni dostęp do bazy klientów. Gromadź, dbaj i szanuj fakt, że użytkownik zgodził się żebyś przesyłał mu jakieś informacje. W odpowiednim momencie newsletter niesamowicie nakręci Twoją sprzedaż.

Media społecznościowe (facebooki ;))

Wszystkie media społecznościowe to napewno to co jest Ci potrzebne. Należą do nich Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn i wiele innych. Media społecznościowe będą Ci służyć do bardziej bezpośredniego kontaktu z Twoimi potencjalnymi klientami. 

To, o czym warto wiedzieć to fakt, że media społecznościowe to nie tylko Facebook i wcale tak nie jest, że jest najważniejszy. Jest najbardziej popularnym portalem społecznościowym, ale jest też najbardziej ogólny. Jest też dla pewnych grup docelowych zwyczajnie przestarzały. Dlatego zanim wybierzesz media społecznościowe, którym będziesz chciał poświęcić swój czas, musisz sprecyzować swoją grupę docelową - [target].

Swoje profile prowadź sam. Nie polecam zlecanie prowadzenia profilów społecznościowych firmie z zewnątrz. Agencja czy freelancer, mogą Ci zapewnić bezosobowe wpisy na ścianie. Poprawne, ale czuć, że za nimi nie stoisz Ty - właściciel biznesu, twórca produktu, czy wykonawca danej usługi. Często są mało ciekawe, oczywiste i nieoryginalne. Zdobywając podstawową wiedzę na temat skutecznego prowadzenia własnych profili społecznościowych wyciągniesz z nich sporo więcej. Nie powiem kilkakrotnie więcej. Ponieważ bardzo często profile prowadzone przez agencje czy freelancerów nie wyciągają nic dla przedsiębiorcy i jego biznesu. Wiem, że wielu przedsiębiorców ma takie podejście: „żeby coś było, bo wszyscy mają Facebooka”. To, „żeby coś było” kosztuje kilkaset złotych miesięcznie (przy najprostszej formie). Odłuż do skarbonki na emeryturę, albo dla dzieci na studia ;). To będzie zdecydowanie lepsza inwestycja niż „żeby coś było”.

Podsumowanie: Wybierz media społecznościowe dopasowane do zainteresowań Twojej grupy docelowej.  Prowadź je z pełnym zaangażowaniem samodzielnie. Wcześniej zadbaj o pozyskanie trochę informacji na temat dobrze prowadzonych profilów. 

Płatna reklama w mediach społecznościowych [social media]

Płatna reklama w mediach społecznościowych jest skuteczna i stosunkowo tania. Płatny ruch zdecydowanie przyspieszy szerzenie się wieści o Twoich produktach i usługach. Jest też tańszy i skuteczniejszy niż jakakolwiek reklama tradycyjna. Ponieważ da się bardzo mocno targetować. To znaczy dokładnie precyzować komu ma się pokazywać Twoja reklama. Reklama może być ustawiona w taki sposób, że zobaczą ją tylko osoby, które były na Twojej stronie internetowej i czytały Twoją ofertę. Możesz też pokazywać reklamę na Facebooku osobom zapisanym na Twoją listę mailingową. Kryteriów jest bardzo wiele, a wiek, demografia i płeć to tylko podstawowe formy targetowania. Jeżeli chcesz prowadzić swoje kampanie reklamowe w mediach społecznościowych samodzielnie to polecam zacząć od zgłębienia tematu, aby ograniczyć straty finansowe. Jeżeli zdecydujesz się zlecić prowadzenie kampanii agencji lub freelancerowi to polecam sprawdzenie wcześniejszych kampanii i sukcesów również dla ograniczenia Twoich strat finansowych. Prawda jest taka, że reklama w mediach społecznościowych jest po prostu skuteczna. Jeżeli masz przeciwne doświadczenia oznacza, że albo została źle przeprowadzona, albo jest problem z Twoim produktem/usługą lub stroną docelową. Musisz też dobrze określić co jest Twoim sukcesem. Jeżeli reklama wywoła dużo przejść na stronę docelową, a nie masz sprzedaży to problem będzie po Twojej stronie, a nie osoby wykonującej kampanię.

Podsumowanie: Reklama płatna w social mediach jest dobra. Trzeba jednak mieć jakiś budżet. Brak wiedzy w tym temacie będzie miał większe konsekwencje finansowe. Zdobądź dodatkową wiedzę, zwłaszcza na temat targetowania lub zleć kampanie reklamową specjaliście z doświadczeniem.

Video i firmowe kanały video

Kolejny punkt Twojego internetowego niezbędnika to video. Załóż kanał na YouTubie. Konkretnie na YT, bo jest najpopularniejszy, przesiadują tam miliony osób. Wszyscy to Twoi potencjalni klienci. Skorzystaj z tego. Obecne komórki kręcą dobrej jakości video. Kręć, wrzucaj na YT, opisuj i umieszczaj na swojej stronie. Film możesz odpowiednio przyciąć korzystając z oprogramowania na komórce. Możesz zrobić najbardziej podstawowy montaż bezpośrednio na [urządzeniu mobilnym]. Kilkoma kliknięciami możesz opublikować film na YT. Video to realizm i działanie na większą ilość zmysłów. Szkoda, więc nie prezentować w ten sposób produktów. Klient, który ogląda produkt w formie prezentacji video ma poczucie, że widzi go zdecydowanie bardziej niż tylko na zdjęciach. Wyciągnij więc komórkę z kieszeni i objedź swój produkt dookoła i takie video podłącz do prezentacji produktu. Jeżeli ośmielisz się bardziej opisz go i przetestuj przed kamerą. Pokazując produkt w akcji. Wraz ze swoim entuzjazmem masz większą szanse na jego sprzedaż. Ty i Twój produkt stają się bliższe. 

Rób też streamy (video na żywo) np. na facebooku lub na YT. Temat do szerszego opisania, ale wspominam o tym, żeby zwrócić Twoją uwagę na to, że są takie możliwości.

Podsumowanie: Załóż kanał na YT. Prezentuj tam swoje produkty i usługi. Korzystaj z transmisji na żywo (live stream).

Katalogi firm

Raczej nie. Zasadniczo to przeżytek. Znane katalogi, które są elektroniczną formą swoich papierowych poprzedników to dziwne twory. Kiedyś ich analogowe wersje miały sens. Teraz takim katalogiem jest wyszukiwarka. Czyli u nas w Polsce po prostu Google. Jak czegoś potrzebujesz to szukasz właśnie tam. Jeżeli taki katalog firm ma dobre statystyki odwiedzin to nie dlatego, że ludzie szukając usług wchodzą bezpośrednio na stronę katalogu i szukają np. Szewca. Tylko wpisują w Google np. „Szewc Kozia Górka”. Załóżmy, że w Koziej Górce szewcy nie zadbali o posiadanie stron internetowych, profile na Facebooku etc.. Natomiast handlowcy katalogów zadbali o namówienie szewca do zakupu wizytówki w katalogu dlatego w wynikach wyszukiwania pojawi się właśnie katalog z ofertą szewca.  Jest to więc ruch od Google. Nie znam nikogo kto szuka bezpośrednio w tych katalogach. Jeżeli więc już chcesz mieć wizytówkę w takim katalogu, wybierz ten, który osiąga najwyższe pozycje w Google. Może zainteresować Cię artykuł Jak negocjować cenę za wizytówkę w katalogu firm” 

Podsumowanie: Odradzam. Jeżeli jednak uznasz, że w Twojej branży lub ze względu na demografię ta forma może przynieść wymierne zyski wybierz portal dobrze wypozycjonowany w Google i mocno negocjuj cenę. 

Inne formy reklamy w Internecie

Strzeż się wydawania pieniędzy na przypadkowe formy reklamy. 

Z życia wzięte:
Dzwoni do Ciebie handlowiec i przedstawia Ci ofertę zamieszczenia gdzieś reklamy za niewielkie pieniądze np. kilka stówek na rok. W ciągu roku dajesz się namówić kilka razy, za każdym razem ulegając potencjalnym korzyściom lansowanym przez handlowca. W procesie decyzyjnym zazwyczaj bierze udział Twój obecny stan konta. W sumie w ciągu roku zbiera się kilka tysięcy, czasem więcej. 

Za taką kwotę można by było zrobić już coś sensownego, przemyślanego, będącego elementem większej strategii. Wydać te pieniądze w możliwie najlepszy sposób, tak żeby wyciągnąć jak najwięcej zwrotu z inwestycji. 

Podsumowanie: Powinieneś określić roczny budżet na promocję. Budżet ten powinien finansować przemyślaną strategię marketingową. Nie trać pieniędzy na jednorazowe strzały bez ładu i składu i bez możliwości sprawdzenia skuteczności oraz zwrotu z inwestycji. 

Podsumowanie

Przedstawiłam Ci podstawowe elementy, które składają się na wizerunek firmy w Internecie. Od tego powinieneś zacząć. Przede wszystkim zaangażuj się mocno we wszystkie punkty, które nie wymagają otwierania portfela. Bez względu na to czy jesteś początkującym przedsiębiorcą (teraz to się ładnie nazywa [startup] ;)) czy działasz już jakiś czas, ale korzystałeś głównie ze starych form promocji. Tak, czy tak warto jak najwięcej zrobić we własnym zakresie. Wcześniej jednak zasięgnij odrobinę wiedzy, aby elementarne błędy nie stopowały rozwoju Twojego biznesu.