Target

target, targetowanie, grupa docelowa

Aneta Duk
Target

Target to dosłownie z angielskiego „Cel”. W marketingu jednak oznacza konkretnie „grupę docelową”. Czyli grupę osób, która Twoim zdaniem będzie zainteresowana produktem lub usługą, którą dostarczasz. Target precyzujemy na podstawie wieku, demografii, płci, zainteresowań, wykształcenia, zawodu i wielu innych. Targetem mogą być kobiety od 18 - 26 roku życia, z dużych miejscowości, studentki. To idealna grupa docelowa dla firm zajmujących się pośrednictwem pracy i szukających hostess dla swojego klienta.

Targetowanie

Targetowanie to ukierunkowanie działań promocyjnych na określoną wcześniej grupę docelową. Jest to zarówno tworzenie odpowiednich grafik, tekstów oraz ustawianie parametrów w kampaniach np. adWords lub w mediach społecznościowych. W mediach tradycyjnych targetowaniem mógłbyś określić wybór odpowiedniej prasy, czytanej przez wybraną grupę ludzi.

Proces definiowania targetu

Ustalając target pamiętaj nie tylko o bezpośrednio zainteresowanych. Nie zapominaj o tych, którzy otwierają portfel, albo są osobami decyzyjnych. Np. w przypadku zabawek, grupą docelową będą nie tylko dzieci, ale też rodzice. W przypadku podręczników szkolnych grupą docelową w zasadzie jest Ministerstwo ☺.