komunikacja wizualna
blog

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji  tutaj

Zanim zamówisz usługę pozycjonowania

Potrzebujesz dobrej widoczności w Google, ale czy napewno usługę pozycjonowania?

Aneta Duk Poza tematem
Zanim zamówisz usługę pozycjonowania

Pozycjonowanie na kilka fraz na niewiele się zdaje. Często jest nie wykonalne jeżeli masz malutką stronę firmową, na której nic się nie dzieje. Jeżeli masz bardzo konkurencyjną branżę to pozycjonowanie żeby było skuteczne i nie szkodliwe będzie drogie, a nawet powinno. Jeżeli masz mało konkurencyjną branżę to można sporo zrobić we własnym zakresie. Kilka prostych zabiegów i trzymanie się pewnych zasad spowoduje, że Twoja strona będzie dobrze indeksowała się w wyszukiwarce Google, a co za tym idzie szanse na wysokie pozycje będą spore.

  1. Google promuje dobre treści, nie masz ich polecisz w dół.
  2. Linki do Twojej strony podwyższają jej pozycje.
  3. Mocne linki i pseudomocne linki.
  4. Seo - spodobaj się Google.
  5. Dlaczego blogerzy się nie pozycjonują, a są bardzo wysoko w Google?
  6. Przepis na sukces w Google.
  7. Czynnik społecznościowy.
  8. Nie możesz zakończyć usługi pozycjonowania.
  9. Efekt pozycjonowania jest, efektu marketingowego brak.
  10. Sam możesz skutecznie wypromować swoją stronę w Google.

Google promuje dobre treści, nie masz ich polecisz w dół

Reszta to konsekwencja dobrych treści. Google czerpie zyski z reklam. Żeby to było możliwe potrzebuje widowni, która będzie je oglądać. Przyciąga tą widownię treścią. Jaką? Nie swoją, tylko naszą. Potrzebuje treści od Ciebie ode mnie, od wszystkich twórców. Ponieważ Google jedynie je magazynuje, przetwarza i wyświetla użytkownikowi. Według zasady najlepsze i najtrafniejsze. Jeżeli twoje treści takie nie są, a znajdą się wysoko w Google bo znalazłeś takiego speca, co to umie system zrobić na szaro, to niestety, ale wszystkie aktualizacje Google będą powodowały, że Twoja strona będzie tracić pozycję. Jeżeli w dalszym ciągu konsekwentnie będą stosowane techniki black seo (nie takie jak podobają się Google), witryna może wpaść w filtr Google lub zostać całkowicie wykluczona z wyników wyszukiwania. W takim najczarniejszym scenariuszu osoby zajmujące się pozycjonowaniem proponują nową domenę, co jest trochę zamachem na wizerunek marki. Znam przypadek gdy domena była zmieniana kilkukrotnie. 

Linki do Twojej strony podwyższają jej pozycje

Oczywiście i wie to prawie każdy, kto zamawiał usługi pozycjonowania. Jest nawet taki sektor działalności jak „pozyskiwanie linków”. Ale dlaczego linki podwyższają pozycje, skoro Google chce po prostu dobre treści? Google to tylko robot, choć coraz lepszy, ciężko jest robotowi ocenić co dla ludzi znaczy dobre. Wychodzi więc z założenia, że skoro innym ludziom się podoba to znaczy, że to dobre treści dla jego użytkowników. A jak ludziom się podoba to znaczy, że umieszczają u siebie linki. I o to chodzi Google. W ten sposób m.in. weryfikuje czy treści są dobrej jakości. Więc spece od pozycjonowania pozyskują dla Ciebie linki. Dobrej jakości linki są drogie lub wymagają dużo pracy. Pseudo mocne linki też są dość drogie, a zaśmiecają Internet. Słabe linki możesz sobie darować, najprędzej ściągną na Ciebie gniew wujka Google. 

Mocne linki i pseudo mocne linki

Zacznijmy od mocnych linków. Jeżeli prowadzisz restauracje i zaprosisz do siebie na degustację bardzo znaną blogerkę kulinarną, a do tego ona się zgodzi, to masz szansę na mega mocny link. Jeżeli jedzenie jej posmakuje to na pewno poleci Twoją restauracje na swoim blogu. Wujek Google wie, że ta blogerka jest ważna bo czyta ją dużo ludzi i przesyłają do siebie linki z jej przepisami. Stwierdza więc, że ona zna się na jedzeniu. Skoro więc linkuje do Ciebie to wujek Google wie nie tylko, że Twoja strona jest dobra. Wie, że Twoje jedzenie jest dobre! Dlatego da Ci nagrodę i umieści Cię wysoko na swojej liście pod frazą powiedzmy „dobre jedzenie”. Tak się pozyskuje mocne linki. Jeżeli specjalista od pozycjonowania miałby pozyskać taki link to musiałby poświecić na to bardzo dużo czasu, to z kolei jest drogie. Musiałby też liznąć PR, a nie tylko samego seo. W praktyce możesz jest tak, że możesz to zrobić sam lub wydelegować pracownika wewnątrz firmy do takich działań. Zewnętrzna firma seo zasadniczo tak nie działa.

Pseudomocne linki biorą się z tzw. [zaplecza pozycjonerskiego]. Dobre zaplecze jest raczej nie do wykrycia przez Google i może zagwarantować szybkie podniesienie pozycji. Dobrzy specjaliści zawsze mają swoje zaplecza. Przeczytaj w słowniku o co w tym chodzi. Problem pojawia się w momencie kiedy przestaniesz korzystać z usług danej firmy, czy osoby. Hmnnn... skoro już nie płacisz to raczej nie będą korzystając ze swoich zasobów utrzymywać linków byłego klienta. To normalne, zbankrutowaliby za jakiś czas. Dlatego po zakończeniu współpracy, klienta s„odpina” się od zaplecza. Po takim zabiegu pozycja strony topnieje jak lodowiec wrzucony na Majorkę w środku lata. Teraz należałoby zadać sobie pytanie czy to jest prawdziwa promocja strony w wyszukiwarce? Ja nie chciałabym w taki sposób promować swojej strony.

Jest jeszcze trochę sposobów na pozyskiwanie mocnych linków, ale to szeroki temat. O samodzielnym pozycjonowaniu swojej strony internetowej sporo mówi Sławomir Gdak na swoim blogu. Sławek sprzedaje dużo kursów, ale bardzo dużo wystarczającej wiedzy możesz wyciągnąć z darmowych materiałów. 

Seo - spodobaj się Google

Search Engine Optimization - Optymalizacja strony pod wyszukiwarki. To jest to co powinno Cię najbardziej interesować. Nawet jeżeli owa blogerka (patrz poprzedni akapit) zalinkuję do Ciebie i Google będzie wiedział, że masz pyszne jedzenie, to jeszcze nie wszystko. Google wejdzie na Twoją stronę i stwierdzi, że no może gotować umiesz i chętnie poleci Twoje jedzenie jeżeli zrobisz sobie profil w Google+, ale stron to ty robić nie umiesz. Jak przekieruje tutaj swojego użytkownika to on ucieknie z tej strony i uzna, że Google ma słabe wyniki wyszukiwania. Pójdzie szukać jedzenia na pizzaportal. A tego Google nie chce. Więc może dalej trzymać Twoją witrynę nisko w rankingu. Musisz zoptymalizować swoją stronę. Tak, żeby Google dobrze się ją czytało.

Jeśli kompletnie nie czujesz tematu i nie chcesz się doszkolić to zleć specjalistom, nie pozycjonowanie tylko optymalizację! Temat optymalizacji to kolejny szeroki temat. Jest kilka podstawowych zasad, postaram się na ten temat napisać więcej w osobnym artykule. Na ten moment zapamiętaj, że potrzebujesz optymalizacji. Potrzebujesz żeby Google z przyjemnością czytał Twoją stronę. Jeżeli masz cokolwiek zlecać na zewnątrz to zleć właśnie to. To może być jednorazowa usługa wraz ze wskazówkami jak masz dodawać nowe treści i prowadzić swoją witrynę lub stałe wsparcie.

Pozycjonowanie bez optymalizacji strony - tego się po prostu nie robi. Linki, które się pozyskuje są jakby w uśpieniu, bo witryna jest blokowane przez inne czynniki rankingowe. Optymalizacja może sprawić, że i wcześniej pozyskane linki zaczną pracować na rzecz dobrej pozycji. 

Dlaczego blogerzy się nie pozycjonują, a są bardzo wysoko w Google? 

Nie wiem czy czytasz blogi lub oglądasz youtuberów. Oni są „wydawcami”. Tak się nazywa w branży twórców treści. Są wysoko w Google. Obserwuje ich długo, zwłaszcza wczytuje się w to co robią w związku z Googlem. No cóż, nie robią nic. No może, większość dba o SEO. Ale to wszystko. Tworzą świetne treści, ludzie się nimi dzielą i to po prostu działa. Z tego powinien płynąć dla Ciebie bardzo ważny wniosek. Może warto się zainteresować twórcą treści? Bloger lub youtuber to w większości przypadków przedsiębiorca tylko zabrał się do promocji swojego biznesu w ten lepszy sposób. Choć uważam, że sam jesteś najlepszym twórcą treści dla swojej firmy, to jeżeli nie masz czasu, zatrudnij twórcę treści. Celowo nie piszę [copywritera]. Musi to być osoba, która bardzo dobrze zna i rozumie Twoją branżę, która chętnie dzieli się wiedzą, która czuje ducha firmy. Tak wiem, wszystkie powyższe wskazują na to, że najlepiej jak to będziesz Ty sam. 

Przepis na sukces w Google

Treści + seo + mocne linki = sukces w Google. Wiesz już co to mocne linki. Wykorzystaj swoje kontakty. Jeśli ich nie masz to zacznij od tworzenia tych kontaktów. Pozyskuj linki z polecenia. Z artykułów na Twój temat. Od ludzi, którym podobają się Twoje produkty/usługi i podoba im się wiedza, którą przekazujesz. Takie linki to petarda dla Google. Aby pozyskanie mocnych linków było możliwe potrzebne są dobre treści. Gdybyś był mocno znany ludzie mogliby linkować do Twojej strony bo dzięki niej można skorzystać z Twoich usług. Jednak dopóki tak nie jest, Twoją amunicją do podboju Internetu niech będą treści. 

Czynnik społecznościowy

Chociaż linki z mediów społecznościowych to też linki to mają w algorytmie Google specjalne miejsce. Google mierzy tzw. „czynnik społecznościowy”. Mówiąc po ludzku: jak często Twoje treści są udostępniane w mediach społecznościowych. W tym artykule tylko o tym nadmieniam, żebyś wiedział, że to wszystko jest ze sobą połączone. Tak, media społecznościowe też są Ci potrzebne do wysokich pozycji w Google. 

Nie możesz zakończyć usługi pozycjonowania

Pozycjonowanie to nie jest forma promocji, którą można zrobić na zasadzie „kampanii reklamowej”. Pozycjonowanie to proces ciągły. Obierasz strategię i wykonujesz przez cały czas życia strony. Jeżeli jest to optymalizacja seo + dobra treść, którą ludzie sobie udostępniają, to robisz to w sposób ciągły i najlepiej dosyć systematyczny. Jeżeli zlecasz usługę pozycjonowania agencji lub freelancerowi to też nastawiasz się na to, że to będzie Twój stały wydatek miesięczny jak abonament na telefon czy Internet. Z pozycjonowaniem jest trochę jak z odchudzaniem. Nie da się odchudzić nie zmieniając na zawsze trybu życia. Bo jeżeli zrobisz to tylko na chwilę czeka Cię efekt jojo. Tyle, że z pozycjonowaniem lecisz w dół, a z wagą w górę ;D.  

Efekt pozycjonowania jest, efektu marketingowego brak

Ok, agencja wypozycjonowała Twoją stronę na 10 fraz do TOP10 i co dalej? 

Google udostępnia takie narzędzie, które nazywa się Google Webmaster Tools - Narzędzia Google dla Webmasterów lub Google Search Console. Po dodaniu Twojej witryny do tych narzędzi, możesz zobaczyć jak rośnie lub spada Twoja widoczność w wyszukiwarce Google oraz jak wiele miesięcznie jest wejść na Twoją stronę z Google i po jakich frazach. Obserwując wiele stron, również tych pozycjonowanych doszłam do ciekawych wniosków. Były one różne w zależności od obserwowanej strony internetowej, ale w każdym przypadku było coś nie tak, niestety wszystkie były pozycjonowane na kilka wybranych fraz.

Każda witryna, której tyczą się poniższe wnioski przeszła proces pozycjonowania, została wypozycjonowana na wybrane przez klienta frazy. Czyli większość zleconych fraz znalazła się w pierwszej dziesiątce. Wyciągając wnioski porównywałam sytuacje sprzed rozpoczęcia pozycjonowania do sytuacji po osiągnięciu oczekiwanych rezultatów.

Większość firm zanotowała przynajmniej jeden z następujących efektów:

  1. Brak wzrostu liczby wyświetleń strony w wynikach wyszukiwania.
  2. Brak wzrostu liczby przejść na stronę pomimo wzrostu liczby wyświetleń w wyszukiwarce Google.
  3. Brak wzrostu sprzedaży produktów (szczególnie widoczne w przypadku sklepów internetowych).
  4. Brak efektu w postaci wzrostu liczby klientów. W przypadku firm usługowych.

Wiadomo, że jeżeli punkt 1 to 3 i 4, jak 2 to tez 3 i 4. Ale czasami mamy punkt 1 i 2 na plus, a dotyka Cię 3 lub 4. 

Pozycjoner kasuje działkę, a Ty zostajesz z niczym. I nie wynika to nawet ze złej woli wykonawcy usługi. Po prostu on nie jest Twoim marketingowcem. Pozycjoner wykonuje tylko malutki fragmencik, który źle zaplanowany może nie przynieść efektu marketingowego.

Więcej na ten temat posłuchasz w podkaście: „Dlaczego efektywne pozycjonowanie nie przekłada się na sprzedaż produktów lub usług”

Możesz spróbować sam wypromować swoją stronę w Google

Wnioski jakie możesz wyciągnąć z powyższych akapitów są następujące: 

Pozycjonowanie bywa kosztowne, a źle zaplanowane nie przyniesie pożądanego efektu

Niestety duża część usług na rynku to tymczasowe podwyższanie pozycji w Google raczej na czas trwania usługi. Jeżeli jesteś na początku swojej działalności i nie jesteś start-upem z tłustym sponsoringiem bogatego udziałowca - uważam, że to nie jest koszt konieczny do poniesienia na samym początku. Wiele dla swojej witryny możesz zrobić sam.

Brak efektu marketingowego

Pozycjonowanie na kilka fraz może nie przynieść zamierzonego efektu marketingowego. Co dokładnie wytłumaczyłam w podkaście. Może też zadziałać na Twoją szkodę, jeżeli zakończysz korzystanie z usług pozycjonowania. W skrajnych przypadkach, jeżeli oddasz swoją stronę w ręce niedoświadczonych lub nieuczciwych osób Twoja strona może zostać całkowicie wykluczona z indeksu Google.

Sam promuj swoją stronę internetową

Sam możesz pomóc swojej stronie w osiągnięciu dobrych pozycji Google. Jak już wiesz, po przeczytaniu tego artykułu za pozycjonowaniem nie kryją się jakieś tajemne przyciski, do których dostęp mają tylko wybrani. Pomóż swojej stronie dobrymi tematycznymi treściami i skorzystaj z fachowca żeby pomógł Ci zoptymalizować stronę lub zasięgnij więcej informacji o tym temacie w Internecie. Staraj się pozyskiwać linki, ale myśl marketingowo. Zastanów się gdzie chciałbyś, aby Twój link do strony się znalazł nawet jakbyś nie pozycjonował swojej strony.

Korzystaj z Google Search Console do monitorowania widoczności swojej strony w Google. Dzięki tej stronie będziesz wiedział nie tylko jakie pozycje zajmuje Twoja strona, ale również pod którymi frazami strona rzeczywiście jest wyszukiwana przez użytkowników Google.

[Dygresja]
Zajmujesz się pozycjonowaniem? I "obawy", które pojawiają się w tym artykule nie dotyczą Ciebie, bo wspaniale pomagasz swoim klientom, aby ich strona była doskonale wypromowana w Google? To wspaniale! Aby takich więcej!

Przydatne linki

Wspomniany blog Sławka Gdaka - http://www.blog.gdaq.pl
Google Search Console / Narzędzia Google dla Webmasterów - https://www.google.com/webmasters/tools
Portal społecznościowy od Google - tutaj możesz założyć wspomnianą w artykule stronę firmową w Google + - http://plus.google.pl 
Wizytówki dla firm lokalnych (Google Moja firma), które są spięte z Google + - http://google.com/miejsca