Domena

Domena, domena internetowa, adres strony internetowej, adres e-mail, subdomena

Aneta Duk
Domena

Domena to adres strony internetowej. Adres, który wpisujesz w pole adresu do przeglądarki internetowej, aby wejść na konkretną stronę internetową. Najbardziej znane adresy w Polsce to: wp.pl (serwis internetowy wirtualnej polski) onet.pl i google.pl. Domena składa się z „twojej nazwy” oraz końcówki. Końcówki mogą być krajowe, globalne, regionalne, funkcjonalne lub tzw. nowe nTLD. Krajowe to np.: pl (polska), it (Włochy), de (Niemcy). Globalne to np. *.com i powiedzmy *.eu (unia europejska). Regionalne to tak naprawdę subdomeny (niżej wyjaśnię co to jest subdomena). Przykłady domen regionalnych: *.wroclaw.pl, *.wroc.pl, *.waw.pl. Końcówki funkcjonalne to np. *.org (organizacje), *.edu (edukacyjna), *.gov (rządowa). Nowe domeny nTLD to kilkaset końcówek typu: *.ninja, *.website, *.pizza, *.photography, *.tech. i kilkaset innych.

Ceny rejestracji domen różnią się w zależności od końcówki i rejestratora.

Subdomena

Domena główna to np. Google.pl, a subdomena to np. poczta.google.pl. Jeżeli zarejestrujesz domenę twojanazwa.pl to możesz mieć nieograniczoną liczbę subdomen w obrębie domeny głównej. Tworzysz te domeny za pośrednictwem oprogramowania swojego rejestratora i nie jest to dodatkowo płatne. Dlatego jeżeli masz jedną domenę i potrzebujesz uruchomić kolejną stronę internetową w obrębie swojej firmy, nie musisz rejestrować kolejnej domeny. Subdomena działa dokładnie tak jak domena. Może być całkowicie autonomiczna.

„www” jest subdomeną.

www.wp.pl to subdomena wp.pl. Często spotyka się, że większość osób ma zakorzenioną potrzebę dodawania „www” przed swoim adresem strony internetowej. Jest to zupełnie nie potrzebne. Wydłuża tylko zapis i odciąga uwagę od właściwej nazwy.