Domena

Domena, domena internetowa, adres strony internetowej, adres e-mail, subdomena

Aneta Duk
Domena

Domena to adres strony internetowej. Adres, który wpisujesz w pole adresu do przeglądarki internetowej, aby wejść na konkretną stronę internetową. Najbardziej znane adresy w Polsce to: wp.pl (serwis internetowy wirtualnej polski) onet.pl i google.pl. Domena składa się z „twojej nazwy” oraz końcówki. Końcówki mogą być krajowe, globalne, regionalne, funkcjonalne lub tzw. nowe nTLD. Krajowe to np.: pl (polska), it (Włochy), de (Niemcy). Globalne to np. *.com i powiedzmy *.eu (unia europejska). Regionalne to tak naprawdę subdomeny (niżej wyjaśnię co to jest subdomena). Przykłady domen regionalnych: *.wroclaw.pl, *.wroc.pl, *.waw.pl. Końcówki funkcjonalne to np. *.org (organizacje), *.edu (edukacyjna), *.gov (rządowa). Nowe domeny nTLD to kilkaset końcówek typu: *.ninja, *.website, *.pizza, *.photography, *.tech. i kilkaset innych.

Ceny rejestracji domen różnią się w zależności od końcówki i rejestratora.

Subdomena

Domena główna to np. Google.pl, a subdomena to np. poczta.google.pl. Jeżeli zarejestrujesz domenę twojanazwa.pl to możesz mieć nieograniczoną liczbę subdomen w obrębie domeny głównej. Tworzysz te domeny za pośrednictwem oprogramowania swojego rejestratora i nie jest to dodatkowo płatne. Dlatego jeżeli masz jedną domenę i potrzebujesz uruchomić kolejną stronę internetową w obrębie swojej firmy, nie musisz rejestrować kolejnej domeny. Subdomena działa dokładnie tak jak domena. Może być całkowicie autonomiczna.

„www” jest subdomeną.

www.wp.pl to subdomena wp.pl. Często spotykam się z tym, że większość osób ma zakorzenioną potrzebę dodawania „www” przed swoim adresem strony internetowej. Jest to zupełnie nie potrzebne. Wydłuża tylko zapis i odciąga uwagę od właściwej nazwy.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat domen internetowych to zapraszam Cię do odcinka podcastu poświeconego tej tematyce: Domeny internetowe - konieczne informacje