Wyboru dokonałam na podstawie kilku poniższych kryteriów. Niektóre już odwiedziłam, inne oceniam po opisie na stronach organizatorów i opiniach uczestników poprzednich edycji. Jest to otwarty artykuł, który będzie uzupełniany w ciągu roku. Zamknięcie artykułu wraz z podsumowaniem nastąpi na koniec roku 2020.
Książka, event, podcast. Moje trzy subiektywne hity roku 2019. W tym krótkim podsumowaniu chciałabym wyróżnić hity roku 2019, które w znaczącym stopniu wpłynęły na mnie (rozwój, edukację) w aspekcie zawodowym, czyli jako projektanta graficznego.
Na wielu wydarzeniach możemy posłuchać prelekcji na tematy, o których przeczytamy w Internecie, książce, wysłuchamy na YT czy w płatnym kursie VIDEO. Wymaga to czasem trochę więcej wysiłku, ale da się te informacje pozyskać. Towarzyszy mi takie odczucie, że to co najcenniejsze na konferencjach to nie same wystąpienia, a rozmowy kuluarowe. Networking jednak moim zdaniem dosyć mocno kuleje w naszej kulturze. Nie jest też łatwy dla introwertyków. Czego sama jestem przykładem. Choć same wystąpienia oczywiście bywają bardzo ciekawe i można z nich wiele wynieść, to jednak znacząco nie wpłynęły nigdy na moją działalność. Zawsze pozostał niedosyt i mnóstwo pytań w głowie. Nigdy nie miałam takiego poczucia “eureka” - to teraz już wiem. Aż do czasu PGD Talks.
Fonty i czcionki interesują mnie ponieważ są przedmiotem mojej pracy, a w kwestii tych dwóch jest sporo do wyjaśnienia. Pomimo, że słowo czcionka w świecie cyfrowym jest coraz częściej akceptowane, to jednak wkrada się sporo innych nieporozumień. Nie jestem ortodoksem, purystką językową, a co najważniejsze nie jestem językoznawcą, wychodzę jednak z założenia, że język służy do komunikacji więc dotyczy nas wszystkich. Jeżeli o dobrej komunikacji mowa, to nikt nie zaprzeczy, że tym lepiej się komunikujemy, im częściej obracamy tymi samymi definicjami poszczególnych słów i pojęć. Niniejszy tekst jest moją notatką z poszukiwań odpowiedzi na pytanie czy słowo czcionka wykorzystywane w świecie cyfrowym było kiedykolwiek błędem językowym lub rzeczowym. Czy pochodzenie polskiej czcionki tak bardzo różni się od angielskiego font, że aż musieliśmy sobie to słowo zapożyczyć. Co rzeczywiście oznaczają słowa: czcionka, font i krój pisma.
Jaka jest granica pomiędzy zgłaszaniem uwag, a przejmowaniem roli projektanta? Skutkiem projektowania za grafika, zwłaszcza jak to robi jednocześnie kilka osób z firmy może być efekt frankensteina. Aby do tego nie dopuścić mam dla Ciebie kilka wskazówek.