Wydarzenia branżowe 2020

Subiektywne zestawienie ciekawych wydarzeń branżowych 2020

Aneta Duk
Wydarzenia branżowe 2020

Wyboru dokonałam na podstawie kilku poniższych kryteriów. Niektóre już odwiedziłam, inne oceniam po opisie na stronach organizatorów i opiniach uczestników poprzednich edycji. Jest to otwarty artykuł, który będzie uzupełniany w ciągu roku. Zamknięcie artykułu wraz z podsumowaniem nastąpi na koniec roku 2020. 

Zawód projektant hity 2019

Moje hity mijającego roku. Czyli branżowe podsumowanie roku 2019.

Aneta Duk
Zawód projektant hity 2019

Książka, event, podcast. Moje trzy subiektywne hity roku 2019. W tym krótkim podsumowaniu chciałabym wyróżnić hity roku 2019, które w znaczącym stopniu wpłynęły na mnie (rozwój, edukację) w aspekcie zawodowym, czyli jako projektanta graficznego. 

PGD Talks niskobudżetowa konferencja na najwyższym poziomie

Jest to pierwsza konferencja, która faktycznie odpowiedziała na mnóstwo pytań i w pewnych aspektach przeniosła mnie kilka poziomów wyżej. Oszczędziła mnóstwa prób, błędów. Zaoszczędziła czas i pieniądze.

Aneta Duk
PGD Talks niskobudżetowa konferencja na najwyższym poziomie

Na wielu wydarzeniach możemy posłuchać prelekcji na tematy, o których przeczytamy w Internecie, książce, wysłuchamy na YT czy w płatnym kursie VIDEO. Wymaga to czasem trochę więcej wysiłku, ale da się te informacje pozyskać. Towarzyszy mi takie odczucie, że to co najcenniejsze na konferencjach to nie same wystąpienia, a rozmowy kuluarowe. Networking jednak moim zdaniem dosyć mocno kuleje w naszej kulturze. Nie jest też łatwy dla introwertyków. Czego sama jestem przykładem. Choć same wystąpienia oczywiście bywają bardzo ciekawe i można z nich wiele wynieść, to jednak znacząco nie wpłynęły nigdy na moją działalność. Zawsze pozostał niedosyt i mnóstwo pytań w głowie. Nigdy nie miałam takiego poczucia “eureka” - to teraz już wiem. Aż do czasu PGD Talks. 

Polska czcionka, czy angielski font?

Co rzeczywiście oznaczają słowa: czcionka, font i krój pisma.

Aneta Duk
Polska czcionka, czy angielski font?

Fonty i czcionki interesują mnie ponieważ są przedmiotem mojej pracy, a w kwestii tych dwóch jest sporo do wyjaśnienia. Pomimo, że słowo czcionka w świecie cyfrowym jest coraz częściej akceptowane, to jednak wkrada się sporo innych nieporozumień. Nie jestem ortodoksem, purystką językową, a co najważniejsze nie jestem językoznawcą, wychodzę jednak z założenia, że język służy do komunikacji więc dotyczy nas wszystkich. Jeżeli o dobrej komunikacji mowa, to nikt nie zaprzeczy, że tym lepiej się komunikujemy, im częściej obracamy tymi samymi definicjami poszczególnych słów i pojęć. Niniejszy tekst jest moją notatką z poszukiwań odpowiedzi na pytanie czy słowo czcionka wykorzystywane w świecie cyfrowym było kiedykolwiek błędem językowym lub rzeczowym. Czy pochodzenie polskiej czcionki tak bardzo różni się od angielskiego font, że aż musieliśmy sobie to słowo zapożyczyć. Co rzeczywiście oznaczają słowa: czcionka, font i krój pisma.