Zawód projektant hity 2019

Moje hity mijającego roku. Czyli branżowe podsumowanie roku 2019.

Aneta Duk
Zawód projektant hity 2019

Książka, event, podcast. Moje trzy subiektywne hity roku 2019. W tym krótkim podsumowaniu chciałabym wyróżnić hity roku 2019, które w znaczącym stopniu wpłynęły na mnie (rozwój, edukację) w aspekcie zawodowym, czyli jako projektanta graficznego. 

PGD Talks niskobudżetowa konferencja na najwyższym poziomie

Jest to pierwsza konferencja, która faktycznie odpowiedziała na mnóstwo pytań i w pewnych aspektach przeniosła mnie kilka poziomów wyżej. Oszczędziła mnóstwa prób, błędów. Zaoszczędziła czas i pieniądze.

Aneta Duk
PGD Talks niskobudżetowa konferencja na najwyższym poziomie

Na wielu wydarzeniach możemy posłuchać prelekcji na tematy, o których przeczytamy w Internecie, książce, wysłuchamy na YT czy w płatnym kursie VIDEO. Wymaga to czasem trochę więcej wysiłku, ale da się te informacje pozyskać. Towarzyszy mi takie odczucie, że to co najcenniejsze na konferencjach to nie same wystąpienia, a rozmowy kuluarowe. Networking jednak moim zdaniem dosyć mocno kuleje w naszej kulturze. Nie jest też łatwy dla introwertyków. Czego sama jestem przykładem. Choć same wystąpienia oczywiście bywają bardzo ciekawe i można z nich wiele wynieść, to jednak znacząco nie wpłynęły nigdy na moją działalność. Zawsze pozostał niedosyt i mnóstwo pytań w głowie. Nigdy nie miałam takiego poczucia “eureka” - to teraz już wiem. Aż do czasu PGD Talks. 

Polska czcionka, czy angielski font?

Co rzeczywiście oznaczają słowa: czcionka, font i krój pisma.

Aneta Duk
Polska czcionka, czy angielski font?

Fonty i czcionki interesują mnie ponieważ są przedmiotem mojej pracy, a w kwestii tych dwóch jest sporo do wyjaśnienia. Pomimo, że słowo czcionka w świecie cyfrowym jest coraz częściej akceptowane, to jednak wkrada się sporo innych nieporozumień. Nie jestem ortodoksem, purystką językową, a co najważniejsze nie jestem językoznawcą, wychodzę jednak z założenia, że język służy do komunikacji więc dotyczy nas wszystkich. Jeżeli o dobrej komunikacji mowa, to nikt nie zaprzeczy, że tym lepiej się komunikujemy, im częściej obracamy tymi samymi definicjami poszczególnych słów i pojęć. Niniejszy tekst jest moją notatką z poszukiwań odpowiedzi na pytanie czy słowo czcionka wykorzystywane w świecie cyfrowym było kiedykolwiek błędem językowym lub rzeczowym. Czy pochodzenie polskiej czcionki tak bardzo różni się od angielskiego font, że aż musieliśmy sobie to słowo zapożyczyć. Co rzeczywiście oznaczają słowa: czcionka, font i krój pisma.

Dosyłanie projektów graficznych i pliki otwarte #014

Ile razy, projektant ma obowiązek dosyłać projekt? Czy może zarządać wynagrodzenia za przesłanie wykonanego projektu? Czy zawsze należą Ci się pliki otwarte do zamawianego projektu? Odpowiedzi na te wszystkie pytania. Znajdziesz oczywiście w tym odcinku.

Aneta Duk Subskrybuj:
iTunes | Spotify | Google Podcast
YouTube | Android | RSS

Dosyłanie projektów graficznych i pliki otwarte #014

Komputer Twojego grafika to nie jest najbezpieczniejsze i darmowe miejsce do przechowywania Twoich projektów. O ile projektant nie świadczy konkretnie usługi backupu (kopii zapasowej) plików. Nie masz tego na umowie. To może się okazać, że gdy zechcesz wykonać dodruk poprzedniego projektu, będzie trzeba zapłacić (to w najlepszym wypadku) lub zamówić projekt od nowa. Ponieważ wykonawca może nie przechowywać archiwalnych projektów.