komunikacja wizualna
blog

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji  tutaj

Minimalna cena strony z dedykowanym projektem graficznym (artykuł)

Ile musi kosztować strona, żeby wykonawcy zarabiali chociaż minimalną krajową?

Aneta Duk Poza tematem
Minimalna cena strony z dedykowanym projektem graficznym (artykuł)

Nie pytałam nikogo: ile kosztuje strona internetowa. Zapytałam projektantów graficznych i web developerów ile czasu zajmuje im wykonanie responsywnej strony internetowej z dedykowanym projektem graficznym. Otrzymałam łącznie około 40 odpowiedzi. Zestawiłam je z medianą wynagrodzeń za dane stanowisko pracy oraz z minimalną krajową. Okazuje się, że absolutne minimum to kwota rzędu 2500 zł netto.

W niniejszym artykule znajdziesz wyliczenia, wyniki i podstawowe wnioski. Zachęcam do odsłuchania 6 odcinka podcastu, w którym zawarłam szersze przemyślenia i wyjaśnienia oraz kilka pobocznych wątków.

Tok rozumowania przy wyliczeniach

Tok rozumowania był prosty. Należy wyliczyć całkowite koszty dwóch pracowników, którzy zazwyczaj biorą udział przy wykonaniu takiego zlecenia. Projektant graficzny oraz web developer. Projektant, wiadomo, wykona dedykowany projekt graficzny. Web developer natomiast, zakoduje go, osadzi w oprogramowaniu, umieści na serwerze itd.
Po wyliczeniu całkowitego kosztu takiego pracownika, wyliczałam średnią liczbę dni pracujących w miesiącu. Podzieliłam koszt miesięczny pracownika przez liczbę dni pracujących w miesiącu i otrzymałam całkowity koszt dnia pracy każdego z pracowników. Łącznie otrzymałam 4 takie liczby. Gdy Projektant i grafik pracują na etacie i gdy są freelancerami.

Następnie potrzebowałam wiedzieć ile czasu zajmuje im wykonanie swojej części zadania przy wykonywaniu tego zlecenia. Otrzymany koszt dnia pracy należało jedynie przemnożyć przez deklarowaną liczbę dni.

Założenia do wyliczeń

 1. Liczba dni pracujących w miesiącu: 22.
 2. Warianty: Praca na etacie i freelance, minimalna krajowa, oraz mediana dla danego zawodu.
 3. Podatek dochodowy: 18%.
 4. Składka ZUS dla własnej działalności gospodarczej: 1100 zł (rok 2017).
 5. Utrzymanie stanowiska pracy: komputer, prąd, oprogramowanie, biurko, telefon, internet: 10% wartości całkowitego kosztu przeznaczonego na wynagrodzenia dla pracownika.
 6. Końcowy narzut: 20% - konieczny i w przypadku agencji i w przypadku freelancera. Kwota ta pokrywa: rozmowy telefoniczne, biurokracje, czas na dojazdy, nieprzewidziane problemy etc.
 7. Medianę wynagrodzeń brutto dla danego zawodu pobrałam z portalu: wynagrodzenia.pl (dane z marca 2017r)
 8. Kwoty całkowitych kosztów pracodawcy przy konkretnej kwocie wypłaty oraz kwotę, którą pracownik otrzymuje na rękę, wyliczyłam kalkulatorem brutto/netto, który znajdziesz tutaj: http://www.infor.pl/kalkulatory/brutto_netto.html.

Przykładowe wyliczenia

ETAT

2000 zł - wynagrodzenie brutto minimalna krajowa
1459 zł - wynagrodzenie na rękę przy minimalnej krajowej
2412 zł - całkowity koszt miesięczny dla pracodawcy na samą wypłatę
241,2 zł - koszt utrzymania stanowiska pracy (10% całego kosztu wynagrodzenia)

2412 + 241,2 = 2652,2 zł
2653,2 / 22 = 120,6 zł

2653,2 zł  - Całkowity koszt pracownika (grafik, web developer), który zarabia minimalną krajową
120,6 zł - Całkowity koszt jednego dnia pracy

Freelance (własna działalność gospodarcza)

2879 zł - tyle musi zarobić freelancer (plus vat oczywiście), żeby na rękę otrzymać tyle:
1459 zł - czyli równowartość minimalnej krajowej netto bo:
1100 zł - koszt ZUS to zostaje mu:
1779 zł - i od tego musi zapłacić jeszcze 18% podatku.
289,9 zł - koszty utrzymania stanowiska pracy (10% całego kosztu wynagrodzenia)

2879 zł + 289,9 zł = 3166,9 zł
3166,9 / 22 = 143,95 zł

3166,9 zł  - Całkowity koszt pracownika (grafik, webdeveloper), który zarabia minimalną krajową
143,95 zł - Całkowity koszt jednego dnia pracy

W taki sam sposób otrzymałam liczby w przypadku mediany za dane stanowisko pracy, z tą różnicą, że kwotę brutto 2000 zł zamieniłam medianą dla danego zawodu z portalu wynagrodzenia.pl.

Dlaczego nie wrzucam tutaj zusu w koszty i nie pomniejszam podatku i jeszcze nie robię innych kosztów, które są oczywiste. Już tłumaczę. Bo w ogóle zbyt szczegółowo nie liczę kosztów i nie dodaje każdej rzeczy po kolei, jak dojazd do klienta itd. Myślę, że tych kosztów byłoby na tyle, że te 18% podatku dochodowego mogłoby mocno stopnieć, ale za to pojawiły by się te koszty, które by bardziej obniżyły wynagrodzenie. Poza tym należy mieć na uwadze, że ZUS trzeba po prostu zapłacić, przelać z konta te 1100 zł bez względu na to, czy mamy wystarczające wynagrodzenie w danym miesiącu czy nie. Jeżeli zarobimy zbyt mało, żeby sobie wszystko odliczyć to ten zus i tak trzeba zapłacić. A obliczenia chciałam maksymalnie uprościć i dzięki temu zrobić je bardziej uniwersalnymi.

Ankieta wśród grafików i web developerów

Brief do strony internetowej

 1. Responsywna strona internetowa z dedykowanym projektem graficznym.
 2. Moduły strony: oferta, strony ogólne treściowe, galeria zdjęć, aktualności, kontakt z formularzem i mapką.
 3. Każdy z modułów wymaga projektu graficznego - czyli schemat w jakiś sposób się różni.
 4. Responsywność trzy progowa: desktop, tablet, komórka.
 5. Szablon graficzny ma być napisany w html5, css3 z wykorzystaniem javascriptu.
 6. Strona będzie korzystała z gotowego CMS-a (oprogramowania do obsługi strony internetowej), nie będzie wymagała dopisania jakichkolwiek skryptów.
 7. Wprowadzanie poprawek (uwag klienta) w 3 turach.
 8. Obsługa gwarancji zapewniona przez web developera: 12 miesięcy.

Pytanie do projektantów graficznych

Ile czasu zajmuje wykonanie projektu graficznego responsywnej strony internetowej, według powyższych parametrów

Pytanie do web developerów

Ile czasu zajmuje napisanie szablonu graficznego i osadzenie w CMS-sie, zainstalowanie całości na serwerze z podpięciem domeny, uruchomienie i uzupełnienie treścią przesłaną przez klienta. (Treść do 10 stron maszynopisu + około 20 zdjęć). 

Czas potrzebny na wykonanie strony internetowej

Z ankiet wśród grafików okazało, się że 99% potrzebuje ponad 7 dni na wykonanie pełnego projektu wg powyższych założeń. Dokładnie 33 różnych grafików z różnych części polski jednogłośnie stwierdziło, że wykonanie takiego projektu zajmuje im minimum 6 dni, a zazwyczaj 7 dni i dłużej. Przy założeniu, że dzień roboczy to 8 godzin i te 7 dni jest po prostu sumą wszystkich godzin poświęconych na projekt czyli bite 56 godz. pracy. Godziny te mogą być rozrzucone po całym miesiącu np. gdy oczekują na uwagi od klienta.

Dodatkowo według ankiety wśród web developerów. Udało mi się uzyskać odpowiedzi od 10 osób, ale w tym są osoby, które prowadzą popularne szkolenia z tej dziedziny także uważam, że te odpowiedzi można uznać za wiarygodne. Najważniejsze jest to, że to nie jest średnia tylko, że wszystkie odpowiedzi były takie same powyżej 10 dni. Do tego artykułu uznam, że jest to 10 dni, ale Ty miej na uwadze, że jest to absolutne minimum i przy założeniu, że wszystko idzie dobrze. A po drodze, żadna ze stron nie napotyka żadnych komplikacji. 

Dlatego łączny czas potrzebny na wykonanie strony internetowej wg powyższego briefu to minimum 17 dni roboczych, ponieważ prace te zasadniczo nie trwają równolegle.

Wyniki

Koszt strony www z dedykowany projektem graficznym przy założeniu, że wykonawcy zarabiają najniższą krajową

Wyniki wskazują, że najbardziej prawdopodobna "minimalna cena" waha się od 4500 - 5000 zł.  Najbardziej prawdopodobną/sensowną uważam tą wyliczoną na podstawie mediany dla danego zawodu. Z prostego niepodważalnego powodu. Takich wynagrodzeń jest po prostu najwięcej. Dodatkowo osoba, która zarabia przynajmniej tą medianę dla swojego zawodu, jest chociaż w minimalnym stopniu doświadczona. Przynajmniej powinna.

Kolejny wykres [WYK.2] przedstawia jak wyglądają miesięczne zarobki projektanta graficznego i web developera w zależności od ceny strony internetowej (wg wcześniej przedstawionej specyfikacji).

Koszt strony www z dedykowany projektem graficznym przy założeniu, że wykonawcy zarabiają najniższą krajową

Poniżej jeszcze 2 ciekawe wykresy przedstawiające ile z poszczególnych cen strony internetowej, otrzymują (mogą otrzymać ;)) wykonawcy. W tych wykresach nie biorę pod uwagę narzutu agencyjnego ponieważ, narzut robiony jest po wyliczeniu kosztów pracowniczych.

Koszt strony www z dedykowany projektem graficznym przy założeniu, że wykonawcy zarabiają najniższą krajową

Obliczenia

Koszt strony www z dedykowany projektem graficznym przy założeniu, że wykonawcy zarabiają najniższą krajową

Tabela 1. Wyliczenia: koszt strony internetowej z dedykowanym projektem graficznym, przy założeniu, że wykonawcy zarabiają minimalną krajową.

Koszt strony www z dedykowany projektem graficznym przy założeniu, że wykonawcy zarabiają najniższą krajową

Tabela 2. Wyliczenia: koszt strony internetowej z dedykowanym projektem graficznym, przy założeniu, że wykonawcy zarabiają medianę dla danego zawodu.

W obu powyższych tabelach wyliczenia są wykonane wg takiego samego schematu jak przedstawiłam to w akapicie "Przykładowe wyliczenia".

Podsumowanie i wnioski

Powołując się na te obliczenia, należy cały czas pamiętać, że nierozłącznym elementem tych obliczeń jest brief. To ten brief definiuje jak czasochłonne jest wykonanie strony internetowej i dlatego te informacje można przełożyć na konkretne ceny. Następnie nie zapominaj o tym, że to są ceny wyjściowe, jedne z niższych na rynku. Mam tutaj na myśli te, wyliczone na podstawie mediany dla danego zawodu. Tworzenie dedykowanych projektów ciężko ująć w jakieś ramy cenowe, dlatego podjęłam się tematu minimalnej wartości, a nie średniej. W zasadzie po wypełnieniu briefu przez klienta, może się okazać, że pracy będzie dużo więcej. A czas w jakim da się zamknąć wykonanie danego projektu jest istotnym elementem wpływającym na cenę. 

Cena nie jest gwarancją jakości

Słyszymy to wszędzie i nie od dziś. To prawda. Powiedziałabym raczej, że jest to warunek konieczny, ale nie wystarczający do wysokiej jakości. Poniżej pewnych cen po prostu nie da się zachować wysokiej jakości. Przynajmniej branża interaktywna nie jest branżą charytatywną, a każdy kto nawet wykonuje swoją pracę z pasji musi zarobić na podstawowe utrzymanie. Trudno jest sobie wyobrazić, że ktoś z pasją i pełną świadomością swoich umiejętności wykonuje stronę internetową i żąda wynagrodzenia, które nie zapewnia możliwości swobodnego utrzymania się. Taka sytuacja może wystąpić tylko z następujących powodów: 

 1. Brak doświadczenia. Czyli problem z pozyskaniem klienta. To znaczy, że wykonawca jeszcze się uczy. A to z kolei nasuwa pytanie czy jest w stanie sam zrealizować projekt wg znanych standardów. Być może powinien jeszcze się wspierać kimś doświadczonym, a to z kolei wyklucza zaniżone wynagrodzenie. Więc koło się zamyka.
 2. Brak umiejętności wyceny. Powiedzmy, że wcześniej wykonawca pracował w agencji. Świetnie nauczył się wykonywać swoją pracę, ale z jakiś powodów nie miał bezpośredniego kontaktu z klientem i z ofertowaniem. Ma więc problem z wykonaniem wyceny. Teoretycznie ok. Jest szansa na dobrą usługę, ale w praktyce często następuje frustracja i współpraca robi się ciężka. Dokładnie omówiłam to w 6 odcinku podcastu.
 3. W rzeczywistości usługa jest trochę inna niż jest przedstawiana. Zazwyczaj wiąże się to z tym, że projekt graficzny nie jest tak naprawdę projektem dedykowanym, tylko lekko dostosowanym. Jeżeli taką ofertę porównujemy z oferta innego wykonawcy, który rzeczywiście wycenił dedykowany projekt graficzny to takie porównanie nie jest miarodajne.

Więcej w podcaście

Szersze wnioski i przemyślenia na temat tych wyników, a także kilka pobocznych wątków, przedstawiłam w 6 odcinku podcastu, który znajdziesz tutaj:  Odcinek 6.