Przenoszenie bloga z platformy na swoje bez straty ruchu!
Piszesz bloga na platformie i do tego nie masz swojej domeny? Nie był to dobry ruch, ale jest na to sposób.
Przenoszenie bloga z platformy blogowej na swoje budzi strach. Jeżeli nie masz kupionej swojej domeny to jest to dodatkowa trudność, która czyni Twój przypadek najtrudniejszym. Grozi to utratą zdobytego ruchu i utratą pozycji w Google. Te dwa koszmarki powodują pewnie, że zwlekasz. Albo nie zwlekasz, żeby ograniczyć straty. Ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość, możesz nie stracić nic. Wystarczy to dobrze przemyśleć i trochę się napracować. Myślę, że warto. Jeśli masz swoją domenę to jest dużo lepiej, ale warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. W tym artykule kompleksowo rozwiąże oba problemy. Wszystkie komentarze też przeniesiesz. Pod warunkiem, że nie masz bloga na platformie Agory (Blox.pl). Tutaj możesz ponieść największe straty. Ale też podpowiem co można zrobić, żeby je ograniczyć.
10 kroków poprawnej migracji bloga
Aby poprawnie zmienić platformę blogową na własnego bloga, na swoim serwerze musisz przejść 10 kroków. W zależności od Twojego konkretnego przypadku, niektóre punktu będzie można pominąć. O tym będę pisała przy każdym punkcie. Trzymaj się mocno. Zaczynamy.
Dodaj swoją stronę do Google Search Console - pkt 1
Dodaj swoją stronę do Google Search Console (GSC). Jeżeli już masz dodaną stronę do GSC to przejdź do następnego punktu. Bez względu na to czy blog jest na Twojej domenie, czy na subdomenie platformy będziemy potrzebowali GSC. Po dodaniu swojej strony do tych narzędzi będzie trzeba trochę poczekać, aż Google zbierze informacje. Z tego narzędzia dowiesz się jak Twoja strona jest widoczna w wyszukiwarce Google. Znajdziesz tam również listę stron zindeksowanych w Google, a także listę linków z innych stron, które Google zindeksował jako linki prowadzące do Twojej witryny.
Przejdź na swoją domenę - pkt 2
Jeżeli już jesteś na swojej domenie to przejdź do punktu trzeciego. Jeżeli piszesz cały czas na subdomenie platformy (np. mojekoty.blogspot.com) to przejdź najpierw na swoją domenę. Aby zmienić domenę i nie utracić ruchu, należy wykonać trzy czynności. Uwaga na Blox.pl niestety nie ustawisz swojej domeny. Tej platformie poświęcę osobny artykuł ponieważ z przeniesieniem komentarzy też będzie inaczej.
- Pierwsza sprawa - należy wykonać przekierowanie. Przekierowania nazywane są numerami. I numer, który interesuje Ciebie to 301. Musisz wykonać przekierowanie 301. Jest to przekierowanie trwałe i informuje Google, że moc poprzedniej domeny ma przenieść na Twoją. Generalnie wykonuje się to z poziomu serwera. Ale w przypadku platformy blogowej jeżeli zmieniasz z subdomeny owej platformy na swoją domenę, to takie przekierowanie zostanie wykonane automatycznie przez platformę. Ty musisz tylko odpowiednio skonfigurować domenę.
- Druga rzecz to postarać się poprawić linki przychodzące z innych stron do Twojego bloga. Jest to zadanie dosyć mozolne. Bo jedyny sposób to po prostu pisać do administratorów/właścicieli tych stron z prośbą o poprawę linku na nową domenę. Listę linków przychodzących z dokładną ścieżką podstrony, na której taki link się znajduje pobierzesz z GSC. Zacznij od najważniejszych, obecnie dla Google siła linków jest bardzo istotna. Dlatego kilka silnych linków może robić całą robotę. Na początku gdy będzie działało przekierowanie 301 ze starej domeny to moc tych linków i tak będzie działać, nawet jeżeli ich nie poprawisz. Bo tak działa przekierowanie 301. Dlatego masz trochę czasu, żeby postarać się poprawić te linki. Tyle ile się da. A także spróbować pozyskać kilka nowych linków na swoją nową domenę.
- Trzecia rzecz. Dodaj nową domenę do GSC. I złóż wniosek o zmianę domeny w GSC. To przyspieszy przeindeksowanie stron zindeksowanych w Google pod starą domeną na nową.
Gdy wykonasz te trzy rzeczy. Trzeba trochę poczekać. Google potrzebuje kilka tygodni na przeindeksowanie Twoich stron ze starej subdomeny platformowej, na Twoją domenę. Będziesz sprawdzać w GSC jak wygląda stan indeksacji stron pod nową domeną.
Komentarze Disqus - pkt 3
Jeżeli jeszcze nie masz komentarzy Disqus, należy podpiąć Disqus jako system komentarzy pod platformę. Da się to wykonać na Blox.pl, Blogger oraz Wordpress.com. Komentarze z platformy zostaną zaimportowane do Disqus w przypadku wordpress.com i blogger (blogspot.com), niestety blox.pl nie daje możliwości importu komentarzy. W przypadku Blox.pl uda Ci się przenieść te komentarze, które pojawią się po dodaniu Disqus. Jeżeli masz już komentarze Disqus i w między czasie zmieniłeś domenę na swojej platformie to musisz też zmienić to w konfiguracji Disqus. Disqus potrzebuje jakieś 24h na migrację komentarzy z jednej domeny na drugą.
Postawienie nowego bloga - pkt 4
Uruchomienie bloga gdziekolwiek ;) np. na oprogramowaniu Wordpress lub jakimkolwiek innym. Konieczne będzie przeniesienie wszystkich tekstów. Do przenoszenia zawartości treściowej np. do Wordpress są wtyczki. Może to się też odbyć za pomocą specjalnie napisanego skryptu. Po zaimportowaniu wszystkich artykułów może być konieczne poprawienie ich wyglądu. To wszystko zależy w jaki sposób było wykonywanie formatowanie tych tekstów. Ale to jest temat na osobny artykuł.
Przekierowanie 301 poszczególnych artykułów - pkt 5
Schemat adresowania poszczególnych artykułów pewnie się zmieni w zależności od oprogramowania. I to jest bardzo ważny punkt. Każdy adres do Twojego artykułu trzeba przekierować na nowy schemat adresowania. Znowu tutaj jest konieczne przekierowanie 301. Z jednej strony domena zostaje już ta sama bo już masz ją zmienioną na swoją i tą samą domenę użyjesz na swoim blogu na swoim serwerze. Po prostu zmieniając jej konfiguracje na nowy serwer gdzie będzie Twój blog. Ale to tylko określenie ogólnego adresu. Nie chcemy, aby użytkownik klikając w link do Twojego artykułu z jakiejś strony trafiał zawsze na główną, albo na błąd 404, że taka strona nie istnieje. Chcemy i użytkownika i Google przekierować do odpowiedniego artykułu. To zagwarantuje brak spadku ruchu i pozycji w Google. Takie przekierowanie może załatwić wtyczka do importu artykułów. Można to też w bardzo łatwy sposób zrobić za pomocą wyrażeń regularnych w pliku na serwerze zwanym .htaccess. Dzięki wyrażeniom regularnym nie będzie trzeba każdego artykułu po kolei przekierowywać (przy kilkuset sztukach mogłoby to być karkołomne zadanie).
Podpięcie tymczasowej domeny pod nowego bloga - pkt 6
Podpiąć tymczasową domenę pod nowego bloga i sprawdzić czy działa. Np. utworzyć subdomenę twojej domeny (jak to działa wyjaśniłam w 5 odcinku podcastu Domeny internetowe - konieczne informacje). I tą subdomenę skierować na nowego bloga. Przetestować czy wszystko hula tak jak chcemy. Warto w tym czasie wyłączyć indeksowanie bloga w Google poprzez odpowiednią konfigurację. Można to ustawić zazwyczaj z poziomu Panelu administracyjnego bloga. Tylko nie zapomnij jej włączyć w momencie już ostatecznego uruchomienia.
Przekierowanie właściwej domeny na nowego bloga - pkt 7
Gdy to wszystko będzie gotowe przekieruj Twoją właściwą domenę na nowego bloga. Wykonujesz to w konfiguracji Twojej domeny. Propagacja adresu trwa nawet do 36 godzin. Zazwyczaj max 24 godziny, a w praktyce już po kilku godzinach w różnych miejscach będzie pojawiać się Twój nowy blog.
Przekierowanie starego bloga z poziomu szablonu graficznego - pkt 8
Teraz w szablonie graficznym starego bloga na Twojej platformie dodamy przekierowanie. Ponieważ od tej pory subdomena na platformie nie będzie już kierowała na Twojego nowego bloga. Wszystkie linki, które prowadzą na adres subdomeny platformy, a których nie udało Ci się poprawić byłyby całkowicie stracone. Dlatego musimy jakoś to zabezpieczyć przynajmniej na tyle na ile się da. Przekierowania 301 niestety nie zrobimy. Ponieważ odkąd swoją domenę przekierujesz na inny serwer, to automatyczne subdomena platformy nie będzie kierować na Twoją domenę. Więc musisz usunąć całkowicie swoją domenę z platformy blogowej. Pozostawić na niej subdomenę. A w szablonie graficznym na platformie wstawić następujący kod (powyżej znaczniku body w sekcji head):
<meta http-equiv="refresh" content="0 URL=adrestwojejstrony">
gdzie adrestwojejstrony to np.: http://twojadomena.pl
Stare komentarze Disqus na nowej platformie - pkt 9
Twoje komentarze działają pod odpowiednią domeną. Bo już wcześniej ją zmieniłeś w Disqus. Należy jednak Twoją nową platformę skonfigurować pod Disqus, podać swoje dane, a także, każdą dyskusje przypisać do odpowiedniej strony. Ponieważ schemat adresów się zmienił i Disqus ma podany zły adres do poszczególnej dyskusji (czyli komentarzy pod konkretnym artykułem).
Monitorowanie zmian w GSC - pkt 10
Monitoruj zmiany w GSC, zwłaszcza gdy już zacznie działać Twój nowy blog. Jeżeli ten proces zleciłeś specjalistom to też sprawdzaj. Najpierw po prostu czy chodzą wszystkie artykuły. Potem czy wchodząc z Googla ze zindeksowanych adresów, użytkownik jest przekierowywany na odpowiednie strony. Przez kilka tygodni monitoruj w GSC jak wygląda sytuacja z indeksacja Twoich nowych adresów - z nowym schematem adresowania. A także sprawdzaj czy nie zmniejszyła się Twoja widoczność w wyszukiwarce. Powinno być dobrze.
Jak widzisz trochę pracy było. Ale się opłaci. Jeżeli nie podejmiesz się tego procesu osobiście, co oczywiście jest naturalne (nie każdy musi się czuć pewnie z takimi procesami), to przynajmniej jesteś teraz uzbrojony w wiedzę, że się da i wiesz jaki powinien być efekt końcowy.
Czy jednak możesz stracić jakiś ruch?
Każda zmiana rodzi jakieś ryzyko. Chodzi o to, żeby to ryzyko zminimalizować. Powyższe zabiegi spowodują, że przeniesienie Twojej witryny z punktu widzenia Google będzie wykonane z najwyższą starannością. Jeżeli wszystko zostanie wykonane wg powyższych punktów, to pozostają następujące zagrożenia, które mogą rzutować raczej na niewielką część ruchu:
- Linki z innych witryn do Twojego bloga. Jeżeli nie uda Ci się zmienić ich w kluczowych miejscach. To sam ruch dalej będzie do Ciebie kierował (dzięki przekierowaniu z poziomu szablonu graficznego ze starej platformy). Więc ruchu z tych miejsc nie stracisz. Jedynie Google takiego przekierowania nie traktuje równorzędnie z 301. Google zaleca 301, którego my w tym wypadku zrobić nie możemy. Więc ten element może wywołać delikatne ruchy w rankingu Google na Twoją nie korzyść. Chociaż nie jest to regułą. Jak wspomniałam wyżej, możesz to zrekompensować linkami z innych stron, które uda Ci się pozyskać.
- Możesz stracić ruch z platformy blogowej. Czyli osoby, które wchodziły na Twojego bloga przede wszystkim ze strony platformy przeglądając np. posty promowane na stronie głównej lub w jakiś kategoriach. Ten ruch może odpaść. Nie tworząc nowych wpisów na platformie, nie będą one przez platformę promowane itd. Warto sprawdzić w Google Analytics ile tego ruchu z platformy było.
- Bardzo niewielka część osób zwraca uwagę na to, że są przekierowywani. Chodzi o to przekierowanie, które wykonasz z poziomu szablonu graficznego starego bloga. Bo tylko to przekierowanie może być widoczne. To działa delikatnie na niekorzyść. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że to będą już resztki. Pozostałości. W zależności od tego jak długo byłeś na starym blogu już na nowej domenie. Im dłużej tym ten punkt będzie miał mniejsze znaczenie.
- Postaraj się nie zmieniać zbyt dużo. Gdy zmiana domeny zejdzie się z drastyczną zmianą wyglądu bloga może być to mniej bezpieczne dla Twojego ruchu. Postaraj się aby użytkownicy byli pewni, że trafili na Twojego bloga.
- Szybsze indeksowanie w Google wpisów z bloga na platformie. Może to wynikać z dwóch powodów. Pierwszy to linkowanie ich na stronie platformy z silnej domeny np. blox.pl czy blogspot.com. Druga przyczyna to fakt, że platformy pingują do Google Twoje wpisy. Domena główna blox.pl raczej nie wpływa na szybkość indeksacji ponieważ Twój blog jest ewentualnie pod subdomeną, a Google subdomenę traktuje jako osobną domenę. O ile na pierwsze nic nie poradzisz bo to źródło ruchu już odpadnie o tyle pinga możesz łatwo wysłać z GSC.