komunikacja wizualna
podcast

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji  tutaj

Aneta Duk Subskrybuj:
iTunes | Android
Spotify | YouTube | RSS
Minimalna cena strony internetowej #006

Dzisiejszy odcinek to odpowiedź dla przedsiębiorców , ale również dla początkujących wykonawców, którzy mają problem z wyceną swoich usług. Odpowiedź na to, jaka cena za stronę internetową z dedykowanych projektem graficznym powinna być punktem wyjścia. W tym odcinku przedstawiam wnioski z analizy zarobków web developera i projektanta graficznego oraz krótkiej ankiety, w której zapytałam ile czasu zajmuje im wykonanie swojej części przy wykonaniu strony internetowej wg prostego najbardziej popularnego briefu. Dokładne wyliczenia znajdziesz w artykule na blogu. Natomiast ten podcast jest omówieniem wyników, listą wniosków, oraz wyjaśnieniem pobocznych wątków.

Z tego odcinka dowiesz się:

 1. Ile minimalnie powinna kosztować strona internetowa z dedykowanym projektem graficznym, żeby wykonawcy zarobili minimalną krajową oraz medianę dla swojego zawodu ;).
 2. Jak wygląda brief z prostą specyfikacją strony internetowej z dedykowanym projektem graficznym.
 3. Jakie są różnice pomiędzy projektem dedykowanym, a gotowym szablonem graficznym.
 4. Usługi dedykowane vs. rozwiązania "pudełkowe" - jak duże różnice w cenach.
 5. Na co zwracać uwagę porównując oferty na strony internetowe.
 6. Jakie usługi są zawsze usługami dedykowanymi w przypadku strony internetowej.
 7. Czy opłaca się bazować na nieumiejętnej wycenie, która jest na naszą korzyść?
 8. Dlaczego jeszcze parę lat temu dedykowane szablony graficzne strony internetowej były dużo tańsze.
 9. Czy potrzebny Ci jest dedykowany projekt graficzny?

Przydatne linki i notatki z tego odcinka

 1. Artykuł: "Minimalna cena strony internetowej z dedykowany projektem graficznym"
 2. Artykuł: "Ile kosztuje strona internetowa"
 3. wynagrodzenia.pl - portal na którym możesz sprawdzić wysokość wynagrodzenia dla danego zawodu

Materiały i wiedza użyte we wpisie

 1. Podcast na podstawie mojego artykułu, link powyżej.

Transkrypt

Powitanie

Cześć, nazywam się Aneta Duk, to jest Podkast „Interaktywnie”, a ja Witam Cię w szóstym odcinku. Dzisiaj odpowiadam na pytanie: Ile minimalnie powinna kosztować strona internetowa z dedykowany projektem graficznym i dlaczego tak drogo ;). Sprawdziłam medianę dla zarobków projektantów graficznych i web developerów oraz naszą kochaną minimalną krajową. Zapytałam projektantów i web developerów ile czasu zajmuje im wykonanie strony wg prostego, najbardziej popularnego briefu. Zestawiałam wszystko razem. Trochę policzyłam. I już za chwilę usłyszysz co mi z tego wyszło. Bardzo ciekawe wnioski z tego mikro badania oraz kilka powiązanych wątków np. czy i komu jest potrzebny dedykowany projekt graficzny strony, dlaczego źle jest bazować na czyjejś nie wiedzy i jak to negatywnie wpływa na efekt pracy, który otrzymujemy oraz jak porównywać oferty. Znajdziesz w tym odcinku.

Wstęp

Część, witam Cię bardzo serdecznie. Dzisiejszy odcinek jest tak naprawdę częścią artykułu pt. ”Minimalna cena strony internetowej z dedykowanym projektem graficznym”. Artykuł znajdziesz na blogu. Możesz przeczytać ten artykuł teraz - link jest w notatkach do tego odcinka i za chwilę wrócić do tego podcastu, ale możesz spokojnie najpierw odsłuchać podcast. Artykuł nie jest konieczny żeby wszystko z tego odcinka było jasne. Są po prostu w nim tabele i wyliczenia, które są podkładką dla liczb, na które się tutaj powołuje. Nic nie wzięło się z sufitu, ale przedstawianie tego w podcaście byłoby zabójcze więc postanowiłam Ci tego oszczędzić i skupić się na samych ciekawych wnioskach.

Problem

Ale po kolei. Skąd w ogóle problem? Jakiś czas temu napisałam artykuł “Ile kosztuje strona internetowa”, jeśli znasz ten artykuł to wiesz, że możesz mieć stronę bez otwierania portfela, czyli bez wydawania pieniędzy, a jedynym kosztem jest Twój czas. Jeśli nie znasz to zachęcam do przeczytania. Bo dzisiaj skupię się na części poświęconej opcji, gdy jednak zamawiasz coś na zewnątrz. W artykule dość ogólnikowo wskazałam, że ceny poniżej 1000 zł to są raczej na gotowce, a około 5000 zł i w górę to ceny za rozwiązania dedykowane. Dzisiaj czas na konkrety i rozwianie wątpliwości obu stron. Bo po jednej stronie mamy młodych twórców, którzy często zdezorientowani pytają na forach lub grupach na ile powinni wycenić daną usługę, a po drugiej
stronie mamy zamawiających, którzy nie wiedzą jak mają się odnieść do niesamowitego rozrzutu cen w tej branży. Już dawno chodziło mi po głowie żeby raz na zawsze zamknąć jałowe dyskusje na temat kosztów strony internetowej, dając konkretną odpowiedź i popierając ją niepodważalnymi faktami. Wiele osób z branży uważa, że wycena na stawce godzinowej nie jest dobrym pomysłem i mają ku temu słuszne argumenty. Ale tyczy się to faktycznej ceny - wartości usługi, którą chce się już przedstawić klientowi czyli jak mniemam Tobie. Natomiast ja chcę tutaj przedstawić minimalną cenę czyli taki punkt wyjścia. A minimalna cena powinna pokryć chociaż najniższe koszty pracownicze, które często rozliczane są na stawce godzinowej uwzględniając minimalny narzut na biurokrację. Zanim przejdę do sedna jeszcze tak dla pełniejszego zrozumienia tematu wyjaśnię, że aby wykonać stronę z dedykowanym projektem graficznym potrzebujemy projektanta graficznego, który ten projekt wykona oraz web developera, który napisze szablon graficzny, czyli potocznie zakoduje ten projekt graficzny, osadzi go w odpowiednim CMS-sie, podepnie domenę, umieści na serwerze i uruchomi. To niekoniecznie musi być tylko jedna osoba. Może się tak zdarzyć, że na tej linii będą jeszcze dwie osoby. Może być osoba od kodowania tzw. front endu i może być osoba, która zajmuje się serwerami, ale dla uproszczenia rozważań ja przyjęłam, że te wszystkie czynności wykona web developer bo bardzo często tak to właśnie wygląda. Tak w dużym uproszczeniu można opisać proces powstania strony internetowej z dedykowanym projektem graficznym. Moim celem było wyliczenie ile będzie kosztowała strona wg podstawowego briefu w przypadku gdy projektant i web developer zarabiają minimalną krajową oraz dla drugiego przypadku gdy zarabiają medianę dla danego zawodu. Mediana to nie średnia, bo ta byłaby znacznie wyższa. Mediana odpowiada bardziej najczęstszemu wynagrodzeniu. Czyli, że wynagrodzeń o takiej wysokości jest najwięcej. Wzięłam też pod uwagę dodatkowe dwie opcje jeżeli oboje są zatrudnieni w agencji i gdy są freelancerami. Dlatego korzystając z portalu: wynagrodzenia.pl, sprawdziłam ile wynosi mediana dla stanowiska web developer i grafik komputerowy.

Brief

Jest to oczywiście spore uproszczenie ponieważ zasadniczo UI/UX Design jest to już jakaś specjalizacja i jest wyżej opłacana niż podstawowy grafik komputerowy. Zapytałam również na grupach facebookowych grafików i web developerów ile czasu zajmuje im wykonanie strony internetowej wg następującego brifu:

Projekt graficzny będzie dedykowany pod klienta (zaprojektowany od zera). Każdy rodzaj strony (oferta, galeria, aktualności, strona treściowa, strona główna i kontakt) ma być zaprojektowana, czyli osobny projekt. Responsywność ma mieć 3 progi, desktop, tablet, komórka. Projektant i web developer powinni wziąć pod uwagę czas na domówienie briefu z klientem oraz czas
na wprowadzanie poprawek w 3 turach, oraz web developer miał wziąć pod uwagę obsługę 12-miesięcznej gwarancji.
Ustalenie liczby tur poprawek jest bardzo dobrą praktyką, również dla klienta, ponieważ owszem z jednej strony, masz ograniczoną liczbę poprawek. Z drugiej strony nie nastąpi taka sytuacja, żeby w pewnym momencie wykonawca się zniechęcił bo tych poprawek jest zbyt dużo i wtedy współpraca zaczyna się utrudniać. A tak jasno jest powiedziane i każdy wie jak to będzie wyglądało, a kolejna sprawa jest taka, że mobilizuje też Ciebie, żeby usiąść i w jednym e-mailu spisać wszystkie wszystkie rzeczy, które Ci się nasuwają, żeby dokładnie przejrzeć projekt, dokładnie przejrzeć stronę internetową po wykonaniu i spisać wszystko co widzisz. To przyspiesza współpracę, usprawnia ją i powoduje też, że efekt, jest dużo lepszy.

Oprogramowanie będzie standardowe czyli strona nie będzie wymagała dopisania jakichkolwiek skryptów. Korzystamy więc z gotowego CMS-a, albo własnego, albo typu OpenSource. Open Source to w dużym uproszczeniu darmowe oprogramowanie ;). Strona będzie zawierała standardowe moduły: ofertę, strony ogólne treściowe, które będzie tam można sobie z panelu
administracyjnego wprowadzać, galerię zdjęć, aktualności, kontakt z formularzem i mapką.

Ile czasu to zajmuje, ile to kosztuje

Na to zapytanie otrzymałam łącznie około 40 odpowiedzi. Odpowiedzi, może nie jest tyle, żeby uznać to za miarodajną próbkę statystyczną. Ale powtarzalność tych odpowiedzi, która koreluje z moimi doświadczeniami pozwala mi twierdzić, że na tych danych mogę opierać wyliczenia.
Zestawiłam odpowiedzi wraz z wysokościami wynagrodzeń i otrzymałam 4 liczby. Pierwsze dwie to dla wynagrodzenia oscylującego, przy najniższej krajowej i tak, dla web developera i projektanta graficznego, zatrudnionego w agencji, jeżeli obydwoje będą zarabiać najniższą krajową to minimalna cena za taką stronę internetową z dedykowanym projektem graficznym powinna wynosić 2500 zł netto. Czyli jeszcze do tego należałoby doliczyć podatek VAT. Natomiast gdyby oboje byli by freelancerami to kwota ta wynosi 3000 zł netto. Natomiast sytuacja bardziej realna. Czyli jeżeli mieli by zarobić medianę dla swoich zawodów, to jeżeli byliby zatrudnieni w agencji, to strona taka powinna kosztować 5000 zł netto plus jeszcze podatek VAT. Gdy byliby freelancerami, to strona taka powinna kosztować 4500 zł netto. Liczby na potrzeby podcastu zaokrągliłam. Dokładne wyniki i szczegóły wyliczeń, jak do tych liczb doszłam znajdziesz w artykule na blogu.

Zarobki niższe niż minimalna krajowa czy ściema?

Jak zobaczyłam co mi wyszło z tych wyliczeń to sama byłam w szoku. Wiedziałam, że rozstrzał cen w tej branży jest ogromny. I o ile mega wysokie mnie nie dziwią w ogóle bo z własnego doświadczenia wiem jak różne mogą być strony internetowe i że stronę/serwis internetowy można robić i miesiąc i rok. O tyle jeśli chodzi o te tzw. minimalne wynikające z moich obliczeń odpowiadają raczej nie najniższej półce cenowej na rynku. Z tego wynika, że niektórzy wykonawcy, albo nie zarabiają na własne koszty pracownicze dla minimalnej krajowej, albo nie przedstawiają pełnych informacji co tak naprawdę sprzedają. Poza tym raczej nie spotkałam się z sytuacją, żeby w tych zawodach ktoś zarabiał najniższą krajową. Oczywiście, mogą to być osoby uczące się. Ale wówczas nie pracują one jeszcze samodzielnie. W agencji w takiej sytuacji jest jeszcze dodatkowa osoba
(a przynajmniej powinna być), która takiego uczącego się nadzoruje i powiedzmy wyrównuje poziom. Dlatego opcje z najniższą krajową są tylko po to, żeby uświadomić skalę tych cen, poniżej, których jest to całkowity absurd.

Ciężkie realia prowadzenia biznesu w Polsce

Co jest też ciekawe w tych wynikach to, to, że freelance wychodzi dla klienta taniej tylko wówczas gdy przekraczamy pewien próg cen. Wynika to przede wszystkim z wysokości składki zusowskiej. Która to dla działalności gospodarczej jest stała bez względu na zarobki. Kolejnym wnioskiem trochę przykrym jest fakt jak wysokie mamy koszty pracownicze. Bez względu czy wykonawca jest na freelance czy pracuje na etacie. Płacąc mu za wykonanie strony internetowej z dedykowanym projektem graficznym np. 3000 zł to mało tego, że wypłata miesięczna będzie równowartością najniższej krajowej, to jeszcze do kieszeni pójdzie mniej niż połowa z tego. Bo jak przeczytasz dokładnie w artykule mamy policzone 17 dni roboczych na wykonanie takiego zlecenia przy założeniu 22 dni roboczych w miesiącu. Większość z tego to podatki, zusy etc., a tylko 10% to jakieś podstawowe koszty utrzymania stanowiska pracy.

Ale ok, powiedzmy, że akceptuje smutne realia prowadzenia biznesu w nie tylko Polsce i skupiam się na faktach. Weźmy na tapet wersję z medianą dla danego zawodu czyli 5 tys. zł netto. Wiem, że dla młodego lub mikroprzedsiębiorstwa to kwota przywracająca o zawrót głowy. Pytanie jak ona wygląda jak zestawimy ją z faktem, że przy takich cenach projektant graficzny dostanie na rękę co miesiąc jakieś 2500 zł, a web developer coś około 3000 zł? Biorąc pod uwagę jaką wiedzę muszą posiadać ile się uczyć, zdobywać doświadczenie i wciąż się dokształcać wygląda to strasznie słabo. Wiadomo, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ;)). Co w takim razie zrobić żeby było taniej? Mamy dwie opcje, pierwsza jest taka: Ty teoretycznie zyskujesz, a wykonawca traci. Bywa, że zgłasza się do Ciebie osoba i zarzeka się na wszystko, że za 1000 zł to masz Pani pięknego Wordpressa z dedykowanym projektem graficznym i 12 miesięcy gwarancji.

Wordpress to darmowy system zarządzania treścią. Dedykowany projekt graficzny to sobie już trochę omówiliśmy wcześniej. Czy możesz w takiej sytuacji ugrać swoje? Tanio, dobrze, na bogato? Raczej rzadko takie coś wychodzi na dobre którejkolwiek ze stron. Jeśli jednak zdarzy Ci się takie coś i oferta Cię przekonuje. Przeanalizuj trzy aspekty takiej sytuacji.
Po pierwsze
Na początku jednak należy zdefiniować pojęcia. Co wykonawca rozumie przez dedykowany projekt graficzny, bo jeżeli zmiana kolorków, wrzucenie Twojego logo to dedykowany projekt graficzny, to niestety, ale dalej kupujesz gotowca z lekkim dostosowaniem. Nie jest to jakieś złe rozwiązanie, ale wtedy należy się zastanowić czy jednak nie jest za drogo jak na rozwiązanie “pudełkowe”. W takiej sytuacji, należy mocno zwrócić uwagę co tak naprawdę kupujemy. Czy płacimy
za szablon graficzny i ile. Ile jest w tym pakiecie usługi dedykowanej np. korekcja szablonu, wstawienie logo, odpowiednich zdjęć itd.
Po drugie
Być może wykonawca jeszcze nie umie dobrze wycenić swojej pracy i to nie są sporadyczne przypadki. Z moich obserwacji wynika, że jest to dosyć częsta sytuacja. Czy takie coś Ci sprzyja? No generalnie źle wycenił jego strata. Na dwoje babka wróżyła. Oczywiście są osoby, które biorą na klatę swój brak doświadczenia. Ale w lwiej części przypadków błąd w wycenie może się odbić i na efekcie pracy i na jakości współpracy. Od momentu kiedy wykonawca zdaje sobie sprawę z tego, że już pracuje za darmo, motywacja mu spada, co przekłada się na efekt pracy, który czasami nawet nie będziesz w stanie sprawdzić - no bo tak to jest w tej branży. Rzadko zamawiający usługę potrafi zajrzeć do kodu i co nie co sprawdzić. Wzrasta drażliwość na wprowadzanie korekt i wszystko się sypie.
Po trzecie
Źle wycenił, ale bierze to na klatę i wykonuje pracę z najwyższą starannością. Ty zapewne będziesz zadowolony i z ceny i z efektu. Problem w tym, że wykonawca weźmie od Ciebie doskonałe referencje i pójdzie w świat. Ponieważ kolejną wycenę zrobi już z uwzględnieniem swoich doświadczeń, a Ty zapewne stwierdzisz, że sodówa mu uderzyła do głowy, a taki fajny np. projektant był i palma mu odbiła. Brzmi zabawnie, ale ile razy ja to słyszałam takie historie o różnych wykonawcach. Więc szanse na stałą współprace w takim wypadku często są niskie. Możesz powiedzieć ok, ale i tak Ci się udało. Masz jednorazową usługę za niższą cenę. Znowu i tak i nie. Szukanie co chwile nowego wykonawcy też nie jest dobre, bywa czasochłonne i kosztowne. Zdecydowanie lepszą sytuacją jest gdy od początku współpraca jest dogadana na odpowiednim
poziomie cen dla jednej i drugiej strony.
Po czwarte
Ze stronami internetowymi wiąże się jeszcze jedno ryzyko. Dobrze na wykonaną usługę mieć gwarancję. Przede wszystkim dlatego, że 9/10 przypadków nie wychwycisz wszystkich bugów (błędów), podczas odbioru prac. A takie zdarzają się zawsze przy wykonywaniu jakiejkolwiek dedykowanej usługi. Jeśli tego nie otrzymasz lub nagle urwie Ci się kontakt z wykonawcą to generalnie znowu jesteś w plecy. Czyli teoretycznie zyskałeś w praktyce nie. Nie raz byłam świadkiem jak po urwaniu się kontaktu z wykonawcą potem klient zamawiał od nowa stronę u kogoś innego.

Tania i dobra strona

To w końcu da się taniej? I czy jest opcja win - win. Czyli żeby wszyscy byli zadowoleni? Należy się przede wszystkim zastanowić, czy jest Ci tak naprawdę potrzebny dedykowany projekt graficzny lub jakakolwiek dedykowane usługa i ograniczyć je do absolutnego minimum. Dedykowana usługa to każda rzecz, która jest robiona specjalnie dla Ciebie. Wykonawca ją robi i jedynym zarobkiem z wykonania tej czynności są pieniądze od Ciebie. Nie sprzeda tego już drugi raz. Zupełnie jak z wizytą u fryzjera czy kosmetyczki. Jest to związane z jakimiś specyficznym potrzebami, znamiennymi dla konkretnej firmy, które są ciężko przekładalne na inną. Poza tym, nawet jeżeli udałoby się przełożyć na inną. To prawdopodobieństwo, że inna firma będzie akurat potrzebowała dokładnie to samo jest tak niskie, że graniczy z zerem. A także w przypadku projektowania graficznego przekazania autorskich praw majątkowych, które uniemożliwiają dalszą odsprzedaż. Specyfikę usług dedykowanych i rozwiązań pudełkowych tłumaczyłam również w artykule “Ile kosztuje strona internetowa”. Wszystkie te cechy usług dedykowanych powodują, że np. za prosty skrypt napisany tylko dla Ciebie możesz zapłacić tyle samo lub więcej niż np. za spore kompletne pudełkowe oprogramowanie np. sklepu internetowego. Dlatego należy się mocno zastanowić czy jakiekolwiek rozwiązanie dedykowane jest dla Ciebie konieczne. Jeżeli Twoja strona internetowa da się wpisać w jakiś standard. A takim standardem jest np. brief z mojego mikro badania. To zapewne spokojnie możesz ograć swoją stronę jakimś gotowcem. Czy to będzie mało oryginalne? Strona internetowa to on-linowa wersja Twojego biura. Będzie tam Twoje logo, Twoje zdjęcia, klient będzie wiedział, że jest u Ciebie. Poza tym, tak jak w off-linowym ma być wygodnie, schludnie, ładnie w pewnych przypadkach ekskluzywnie, czasem ekstrawagancko. Ale styl to wybierzesz sobie podczas wyboru szablonu. A kiedy potrzebujesz projektu dedykowanego? Zasadniczo jeżeli w jakiś specyficzny sposób chcesz przedstawić swoją ofertę. Masz szczególne wyobrażenie o stronie głównej lub w innowacyjny sposób chcesz zaprezentować produkt.

Jednak potrzebuję rozwiązania dedykowanego

Na pewno przeglądając gotowce zauważysz, że jednak Twój przypadek nie wpasuje się w żaden szablon. Albo jeżeli masz zamówiony kompleksowy system identyfikacji wizualnej i do tego jest zaprojektowana strona internetowa. To wtedy musisz mieć web developera, który zakoduje ten zaprojektowany dla Ciebie szablon. Czasami dopisywanie modułów, wtyczek na potrzeby obsługi serwowanej przez Ciebie treści już może wymusić w zasadzie dedykowany projekt graficzny, chociaż nie jest to regułą. Jeżeli zlecasz usługę na zewnątrz warto jednak wprost zapytać wykonawcę strony, czy Twoje usługi lub produkty wpisują się w standard. Ostatni temat jaki chciałam omówić to porównywanie ofert. Bardzo często widzę jak przedsiębiorcy porównują do siebie oferty, których nie da się porównać. Np. tzw. rozwiązanie pudełkowe z usługą dedykowaną. Jeżeli do agencji zostanie wysłane lakoniczne zapytanie w stylu “prosta strona internetowa z panelem administracyjnym”, to jako zwrotkę możemy otrzymać albo solidny brief do wypełnienia, albo handlowca, który ma dopilnować żeby nam konieczne coś sprzedać, albo gotową cenę usługi, którą dana agencja lub freelancer po prostu świadczą. Potem wygląda to trochę tak, że jedni przesyłają wycenę malucha inni fiata jeszcze inni VW, a na koniec dostajesz wycenę bmw i mercedesa i stwierdzasz, że wszyscy powariowali. Odrzucasz oferty na malucha, bmw i mercedesa, i przysiadasz nad VW bo o dziwo jest tańszy od fiata, ale fiat nieźle nawija Ci makaron na uszy to zostajesz przy tym droższym fiacie bo będziesz miał drożej, ale lepiej. Nie jestem super dobra w motoryzacji, ale próbuje Ci powiedzieć, że ważna jest dokładna specyfikacja do wyceny, tak aby otrzymane oferty były porównywalne. I tak dla Ciebie pierwszym elementem najbardziej wpływającym na cenę jest to czy usługa ma być dedykowana czy ma to być rozwiązanie pudełkowe. A jeżeli dedykowana to w jakim stopniu.

W tym odcinku omawiałam wycenę usługi takiej pół na pół. Projekt całkowicie dedykowany, oprogramowanie całkowicie gotowe czyli wersja pudełkowa. Najkorzystniejszym rozwiązaniem z zachowaniem wysokiej jakości przy niskiej cenie jest właśnie skorzystanie z całkowicie gotowych rozwiązań. Gotowy szablon graficzny, gotowe oprogramowanie. To daje możliwość ograniczyć koszty przy zachowaniu wysokiej jakości. Nie każdą sytuacje da się ograć gotowym szablonem, ale zdecydowana większość stron dla MŚP da się. Biznesy typowo internetowe częściej potrzebują dedykowanych rozwiązań, ale też nie zawsze.

Elementy wdrożenia strony, które są zawsze dedykowane

Gdy masz już wybraną powiedzmy usługę złożoną z gotowych rozwiązań to potrzebujesz zamówić u wykonawcy kilka elementów, które zawsze są dedykowane:

 1. Osadzenie gotowego szablonu w Twoim CMS-sie, wybranym CMS-ie tak. To może być autorski
 2. CMS firmy, która dla Ciebie to wykonuje, to może być wordpress, jomla, jest kilka opcji.
 3. Założenie bazy danych
 4. Zainstalowanie strony na serwerze 4. Podpięcie Twojej domeny
 5. Jeśli jeszcze nie masz e-maila w swojej domenie, to założenie skrzynki e-mail.
 6. Przetestowanie wszystkiego

Kiedyś było taniej

Ostatnią kwestią jest wprowadzenie treści. Jest to totalnie opcjonalne, ponieważ bardzo często możesz chcieć sam wprowadzić swoje treści. Wprowadzenie treści jest usługą całkowicie dedykowaną i może być zaskakująco drogie w porównaniu do całej reszty, ponieważ bywa mocno czasochłonne. W zależności oczywiście od ilości i rodzaju tych treści. Ale wnioskując z wcześniejszych wyliczeń jeżeli wykonawca będzie potrzebował np. 5 dni roboczych na wprowadzenie Twoich tekstów to łatwo się domyślić, że koszt może opiewać na kwotę min. 1000 zł i więcej. Jeżeli masz stały dopływ treści najlepiej
jest robić to albo samemu, albo mieć u siebie zatrudnioną osobę do uzupełniania treści. I już całkiem na koniec taka dygresja:
Strony z dedykowanym projektem graficznym kiedyś były tańsze. Jeszcze całkiem nie dawno, no może nie tak nie dawno bo tak z 5 lat temu. Bo wtedy nie było stron responsywnych one dopiero wchodziły i nie było to jeszcze standardem. Sprzedawano więc dedykowane projekty graficzne nie responsywne. Tylko takie, które miały ustaloną szerokość na sztywno np. na 960px. Przy sporej wprawie taki szablon dało się naprawdę szybko zakodować co powodowało, że takie realizacje mogły być sporo tańsze od obecnych. Obecnie nawet jeżeli projekt przewiduje trzy progi, komórka, tablet, telefon. To testów trzeba zrobić o wiele więcej ze względu na mnogość urządzeń mobilnych. To wszystko i wydłuża realizację i też wymaga większych umiejętności i doświadczenia. Jeżeli masz firmę od tych kilku lat to możesz jeszcze pamiętać tamte czasy. Gdy dedykowany szablon graficzny był dużo tańszy niż tylko pomniejszony o stopień inflacji jaka nastąpiła przez te wszystkie lata. Ale powodem jest właśnie wysyp urządzeń mobilnych i wszystkich urządzeń “smart”, na których użytkownicy również nagminnie przeglądają strony internetowe. I strona musi działać na wszystkich tych urządzeniach.

Zakończenie

To wszystko co dla Ciebie przygotowałam w dzisiejszym odcinku. Wszystkie linki znajdziesz w notatkach do tego odcinka na blogu. Zapraszam Cię do śledzenia bloga, możesz zostawić tam swój adres e-mail, na który przesyłam informacje o nowych odcinkach i artykułach, które pomogą Ci poruszać się po branży interaktywnej, a także w wielu sytuacjach radzić sobie samemu. Jeśli informacje zawarte w tym odcinku pomogły Ci - proszę zostaw swoją opinię w iTunes. Do usłyszenia w następny wtorek ;)

Podcast na YouTube