CMS

content management system, CMS, system zarządzania treścią, panel administracyjny, panel zarządzania treścią

Aneta Duk
CMS

System Zarządzania Treścią. Z angielskiego „Content Management System”. Jeżeli strona jest na CMS-sie to znaczy, że możesz w wygodny sposób edytować jej treść bez znajomości html-a, css-a lub jakichkolwiek nieznanych Ci technologii, języków programowania lub języków formatowania tekstu.

Otrzymujesz wówczas panel zarządzania. Wchodzisz do niego logując się na stronie internetowej. Pod konkretnym adresem podajesz swoją nazwę i hasło, wciskasz „Zaloguj się” i otrzymujesz dostęp do intuicyjnych (takie przynajmniej powinny być) narzędzi do edycji strony. Najpopularniejszy CMS to zdecydowanie Wordpress. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyny i strona internetowa nie równa się Wordpress ☺.

Spotkałam się z definicją CMS-a, która określała tym skrótek oprogramowanie na którym działa strona. Oznacza to, że CMS nie musi zawierać panelu do zarządzania treścią. Nie mniej jednak w 99% przypadków jeżeli otrzymasz informacje, że strona jest na CMS-sie oznacza to, że będziesz mógł "wygodnie" edytować jej treść. Intuicyjność tego narzędzia zależy i od specyfiki samego oprogramowania (czyli konkretnego CMS-a) i od sposobu wdrożenia do konkretnego projektu. Generalnie powinno być tak, że obsługa strony nie powinna wymagać zatrudniania informatyka lub webmastera.