Grafik komputerowy

projektant, grafik, designer, dizajner

Aneta Duk
Grafik komputerowy

Internet jest pełen słownikowych definicji. Ja postaram się przedstawić temat bardziej od praktycznej strony.

Kim jest grafik komputerowy dla lwiej części społeczeństwa?

Za każdym razem gdy potrzebuje się jakąkolwiek "grafikę": plakat, ulotkę, baner, logo, stronę internetową i wiele, wiele innych, wtedy Kowalski myśli sobie, że potrzebuje "grafika komputerowego". A w jeszcze innym scenariuszu, myśli o "grafiku komputerowym" za każdym razem gdy potrzebuje zrobić cokolwiek "wizualnego" na komputerze.

Niestety wśród osób, które nie znają głębiej tematu często definicja grafika komputerowego brzmi mniej więcej tak:

Grafik robi ulotki, plakaty, szybko potrafi machnąć wizytówkę i logo bo to małe rzeczy. Ma też na to mega patent, bo zna te fotoszopy, a tam wszystko robi się magicznym kijem. Cała robota to 5 min. Więc często jest zgredem, bo koledze, który rozpoczyna biznes nie pomoże i za darmoszkę nie machnie logo.[1]

A taka jest rzeczywistość

Rzeczywistość jednak wygląda zupełnie inaczej. W worku "grafik komputerowy" znajduje się conajmniej kilka zawodów. Większość z nich dosyć wymagająca i czasochłonna. Część nie słusznie wrzucana jest do worka "grafik komputerowy". Nie słusznie, ponieważ nasz polski "grafik komputerowy" to z angielskiego "graphic designer". W dosłownym tłumaczeniu "projektant graficzny". Z definicji więc powinna to być osoba, która potrafi projektować. A nie jedynie obsługiwać program graficzny. Ty też umiesz obsługiwać ołówek, a nie nazywasz siebie "rysownikiem". Umiesz obsługiwać farby, a nie jesteś malarzem (chyba, że akurat jesteś ☺). Grafika komputerowa powinna być trudniejsza niż ta analogowa. W analogowej nie musisz umieć obsługiwać programu graficznego. I tutaj dochodzimy do sedna. "Projektant graficzny" nie musi być biegły w obsłudze programów graficznych. Jest to oczywiście wskazane jeżeli w swoich projektach graficznych wykorzystuje grafikę komputerową. Dobre logo może jednak powstać na kartce, a później zostać poddane procesowi digitalizacji. Swoją drogą tak właście wyglądały początki. Dzisiaj również często tak to działa.

Wracając do naszego "grafika komputerowego". Gdy o nim myślisz możesz potrzebować: ilustratora, projektanta interfejsów użytkownika (UI designer), osobę od składu DTP, projektanta systemów identyfikacji wizualnych. Często jest tak, że projektant obejmuje kilka tych dziedzin. Rzadko jednak np. osoba wykonująca ilustracje będzie robiła również skład DTP. Brzmi dosyć skomplikowanie, ale niestety tak jest. Jeżeli jesteś osobą decyzyjną w swojej firmie i od Ciebie zależy kto wykona np. logo to dobrze żebyś wiedział kogo tak naprawdę zatrudnić/wynająć.

Grafik komputerowy, a zdolności manualne

Grafik komputerowy nie musi być jednocześnie rysownikiem lub malarzem. Są techniki tworzenia nawet wspaniałych ilustracji bez tych umiejętności, np. "fotomanipulacja". Grafik musi mieć jednak sporo wiedzy o kompozycji, perspektywie, światłocieniu sporo wyczucia i przede wszystkim nie banalną wizje. Biegła znajomość programu graficznego będzie w tym przypadku niezbędna, ale nie jest warunkiem wystarczającym do osiągnięcia zadawalających efektów. Tutaj program graficzny będzie pełnił rolę dobrych farb i płótna. Trochę nadrobi umiejętności manualne, ale nie zagwarantuje sukcesu.

Podsumowanie

Pod pojęciem "grafik komputerowy" jest wiele zawodów. Przed wyborem warto sprawdzić w czym specjalizuje się dana osoba. Dobry grafik to przede wszystkim projektant, osoba z wizją, dużym poczuciem estetyki i mająca wiedzę np. na temat kompozycji, koloru, światła i wielu innych. Nie jest to specjalista do obsługi oprogramowania graficznego (generalizator). Aby być "grafikiem komputerowym" obsługa programu graficznego jest warunkiem koniecznym, ale nie wystarczającym. Aby być szeroko pojętym "projektantem graficznym" można funkcjonować bez biegłej znajomości programu np. zlecając digitalizację swojego dzieła komuś innemu. Jest to jednak w dzisiejszych czasach rzadkością. 

[1] Projekty zasadniczo nie powstają w 5 min. lub nawet w godzinę. W godzinę można sklecić coś z gotowych materiałów. Np. dodać napis do gotowej ilustracji, przygotować do druku i to tyle. Można znaleźć w Internecie informacje, że np. osoba z bardzo dużym doświadczeniem, mająca za sobą tysiące projektów, potrafi stworzyć genialny logotyp w 5 min ☺. Może tak, może nie. Logo to często nieskomplikowana forma graficzna. Nawet jeżeli projektant wpadnie na genialny pomysł i szybko go narysuje na kartce, to późniejsze opracowanie znaku przed wypuszczeniem do szerszego użytku to już jest proces, który trwa znacznie dłużej.