Agencja

agencja, studio, agencja interaktywna, agencja kreatywna, agencja pr, studio graficzne, agencja reklamowa

Aneta Duk
Agencja

Jest to definicja agencji, które świadczą usługi w tematyce tego bloga. Nie będzie tutaj mowy o agencjach rządowych, towarzyskich itd.

Agencja to firma, która świadczy usługi w branży kreatywnej i marketingowo - pr-owej. Do branży kreatywnej należą m.in.: fotografia, video, projektowanie graficzne. Agencja świadczy usługi [dedykowane] dla swoich klientów. Agencja może świadczyć kompleksowe usługi lub specjalizować się w konkretnej dziedzinie. Np. w tworzeniu spotów video lub projektowniu brandingu. Agencje są różne. Jedne bardziej swoją działalnością przypominają freelancerów, bo jest to kilku znajomych działających razem. Są firmy, które są mało doświadczone i fakt, że nazywają siebie agencją nie przysparza im wcale wiedzy. Czasami dodaje to prestiżu w oczach klientów, którzy nie wiedzą co i jak sprawdzić. Większe agencje wcale nie muszą być dobre w tym co robią. Po prostu potrafią robić biznes. Wiedzą jak sprzedać to co mają do zaoferowania. Nieliczne agencje, są rzeczywiście majstersztykami w swoim fachu i powstały z pasji. Te ostatnie, często stają się naprawdę sporymi przedsiębiorstwami. Ich usługi w praktyce są skierowane do dużych firm. Siłą rzeczy wśród małych agencji znajdziesz więcej takich z małym doświadczeniem.  Ceny za usługi w agencjach są tak różne jak i u freelancerów. Jednak już w kilku osobowej agencji ceny nie będą tymi najniższymi jakie możesz otrzymać na rynku. Wynika to z naturalnych kosztów jakie ponosi firma potrzebująca lokal, opłacająca pracowników. 

Warto też wiedzieć, że w tej branży agencja, w której pracuje 20 osób to duża agencja. Często też zamiast nazwy "agencja" można spotkać "studio" np. "studio graficzne", "studio projektowe", "studio fotograficzne" itd.