#016 Proste logo tzn. jakie?

Co tak naprawdę determinuje, że projekt logo jest prosty lub skomplikowany? Czy minimalistyczne tzn. łatwiejsze w zaprojektowaniu?

Aneta Duk Subskrybuj:
iTunes | Android | RSS

#016 Proste logo tzn. jakie?

Podczas odpowiadania na zapytania ofertowe zauważyłam dość dużą tendencję do konstruowania zapytania w następujący sposób: potrzebuję proste logo. Pozostaje pytanie czy określenie "proste", "nieskomplikowane" w przypadku znaku graficznego w jakikolwiek sposób determinuje czas jego wykonania.

Z tego odcinka dowiesz się m.in.

  1. Czy logo w swojej formie graficznej może być skomplikowane?
  2. Czy czas na narysowanie ostatecznej wersji znaku to jest czas, który powinien determinować cenę za zaprojektowanie znaku?
  3. Po co analizować konkurencję?
  4. Analiza znaczeniowa symbolu, czy zastanawialiście się jakie symbole kryje w sobie wasze logo?
  5. Do czego służy znak towarowy z punktu widzenia prawa?
  6. Czy Twoje logo jest znakiem towarowym?
  7. Czy strategia marki ma coś wspólnego z logo?
  8. O testach unikalności i plagiatach.
  9. Użyteczność i uniwersalność znaku. Czyli jak łatwo/trudno stosuje się logo.

Polska czcionka, czy angielski font?

Co rzeczywiście oznaczają słowa: czcionka, font i krój pisma.

Aneta Duk Komunikacja wizualna
Polska czcionka, czy angielski font?

Fonty i czcionki interesują mnie ponieważ są przedmiotem mojej pracy, a w kwestii tych dwóch jest sporo do wyjaśnienia. Pomimo, że słowo czcionka w świecie cyfrowym jest coraz częściej akceptowane, to jednak wkrada się sporo innych nieporozumień. Nie jestem ortodoksem, purystką językową, a co najważniejsze nie jestem językoznawcą, wychodzę jednak z założenia, że język służy do komunikacji więc dotyczy nas wszystkich. Jeżeli o dobrej komunikacji mowa, to nikt nie zaprzeczy, że tym lepiej się komunikujemy, im częściej obracamy tymi samymi definicjami poszczególnych słów i pojęć. Niniejszy tekst jest moją notatką z poszukiwań odpowiedzi na pytanie czy słowo czcionka wykorzystywane w świecie cyfrowym było kiedykolwiek błędem językowym lub rzeczowym. Czy pochodzenie polskiej czcionki tak bardzo różni się od angielskiego font, że aż musieliśmy sobie to słowo zapożyczyć. Co rzeczywiście oznaczają słowa: czcionka, font i krój pisma.