Menu

Książki Które Uczą

Home / Projekty PZG / Książki Które Uczą

Podcast Książki Które UcząPodcast Książki Które UcząPodcast Książki Które UcząPodcast Książki Które UcząPodcast Książki Które UcząPodcast Książki Które UcząPodcast Książki Które UcząPodcast Książki Które UcząPodcast Książki Które Uczą

Rebranding Podcastu Książki Które Uczą

2019-11-06 10:53:41
Rodzaj projektu: Wdrożony
Autor projektu: Aneta Duk
Księga znaku

Podstawowe założenia to: pozostawienie koloru pomarańczowego i motywu książki. W ramach rebrandingu został opracowany znak, paleta kolorów, typografia, okładka podcastu, zdjęcia profilowe do mediów społecznościowych, księga znaku. 

Książki Które Uczą to wspaniały podcast, który streszcza książki i pozwala zaoszczędzić czas. Nie jest to jednak zwykłe streszczenie, a przedstawienie najlepszych (zdaniem autora Kamila Dudzińskiego) lekcji z danej książki. Efektem ubocznym jest jednak fakt, że po tych najważniejszych lekcjach zazwyczaj chce się przeczytać całą książką ☺. Na tym polega wyjątkowość tej produkcji. 

Problemy do rozwiązania

Generyczny symbol

Podstawowym problemem dotychczasowego znaku była jego powtarzalność. Generyczny symbol był wykorzystywany przez wiele przedsięwzięć. Symbol w niezmienionej postaci występował na 100 różnych stronach internetowych. 

Konstrukcja

Znak wymagał poprawek konstrukcyjnych związanych z perspektywą.

Uniwersalność

Znak był dość czytelny po pomniejszeniu jak na sposób umieszczenia napisów. Niestety wkomponowanie w znak tak długiego tekstu nie zapewniało wyrazistości po pomniejszeniu. Ze względu na swoją konstrukcję w perspektywie dwuzbiegowej i brak symetrii znak ciężko się pozycjonowało w sposób przyjazny dla oka. Położenie centralne i wyrównanie do lewej lub do prawej nie gwarantowały estetycznego układu. W celu umieszczenia znaku na ciemnych tłach konieczne było stosowanie białego kwadratu.

Zadanie

Zaprojektowanie logo dla tak wartościowej produkcji było dla mnie wyzwaniem. Jako projektantowi, który jednocześnie jest słuchaczem tego podcastu, zależało mi, aby z jednej strony pozostawić już wyrobione bardzo pozytywne skojarzenie (poprzedni znak książki i pomarańczowy kolor), z drugiej strony, aby nadać znakowi bardziej praktyczny, nowoczesny i unikalny charakter. Mapa myśli doprowadziła mnie do tego, że w znaku chcę zawrzeć: książkę, serce, drogę.

Symbole zawarte w znaku

Udało się aż nadto zawrzeć w znaku wyselekcjonowane słowa kluczowe. Punktem wyjścia do obecnej formy znaku było takie zestawienie dwóch książek, aby swoim układem i kształtem przypominały pozostałe dwa symbole. Wykorzystałam prostopadłe ułożenie w perspektywie dwuzbiegowej. W rezultacie czasami widzimy rozłożoną książkę z widokiem od strony okładki, zwłaszcza po pomniejszeniu. Dlatego już tutaj znaczenie jest dwoiste. Dodatkowo otrzymałam również rozwidlenie dróg i ogólny zarys przypominający serce, a dokładniej pudełko czekoladek w kształcie serca. 

Symetria i asymetria sygnetu

Zewnętrzna bryła znaku jest symetryczna. Generalnie symetria jest bardzo pozytywnie odbierana przez ludzie oko (mózg ☺). W dużej mierze przez to, że człowiek w swojej zewnętrznej budowie jest w przybliżeniu symetryczny (dwie ręce, dwie nogi, oczy, uszy itd.). Jednak w wewnętrznej budowie jesteśmy asymetryczni. Asymetria, umiejętne zakłócenie równowagi, z kolei, wzbudza ciekawość. Asymetria, którą otrzymałam w wewnętrznej budowie znaku nie była celowa. Jest wynikiem innych założeń, ale działa bardzo na korzyść znaku.

Konstrukcja znaku

Znak wykonałam na bazie sześcianu. Sześcian skonstruowałam z sześciokątów foremnych, które utworzyły siatkę logo. Wszystkie linie budujące znak wyznaczyły kolejne sześciokąty foremne przesuwane po podstawie większego sześcianu pomocniczego.

Przydatne linki

Strona podcastu Książki Które Uczą: https://www.ksiazkiktoreucza.pl/
Jeśli nie znasz jeszcze podcastów warto odwiedzić grupę na facebook-u: "W ruchu słucham podcastów"
https://www.facebook.com/groups/wruchusluchampodcastow/ 

Udostępnij